Potpuno prazni tijekom rata, Zadar, Split i Dubrovnik su ponovo nezaobilazni dio turističkih ruta a sve više Francuza dolazi u iskušenje u Hrvatskoj kupiti kuću ili stan za odmor.
"Još uvijek se mogu naći stare kamene kuće kojima je potrebno renoviranje za oko 70 do 80 000 eura", tvrdi Julien Piednoir, osnivač francusko-hrvatske agencije za nekretnine Exeat.
"No, konkurencija je žestoka a tržište relativno malo", dodaje Piednoir.
Stare kamene obnovljene kuće koje su u razdoblju od 1990-2000. pokupovali Britanci na tržištu sada postižu znatno veću cijenu.
"Tržište se približilo vrhunskim standardima. Kupci su sve zahtjevniji, a prije svega traže komfor. Njihova ponuda ide od 100 000 do 300 000 eura", pojašnjava Piednoir.
Danas se kuće od 150 četvornih metara, izgrađene 80-ih godina na terenima od 300 do 500 četvornih metara, na Braču prodaju za oko 300 000 eura. Na Čiovu, novosagrađeni stanovi veličine 50 do 60 četvornih metara, na 200 metara od mora, postižu cijenu od 100 000 eura.
Dubrovnik je najskuplji, a što se tiče otoka, najbolje je odustati. Na većini se ne može graditi, a, osim ako raspolažate s budžetom od tri do četori milijuna eura, to je tržište nedostupno.
Kupnja zemljišta se može učiniti zanimljivom investicijom. Nakon stupanja na snagu zakona o zaštiti priobalnog pojasa u rujnu 2004., kojim se zabranjuje svaka gradnja na obali od 500 do 700 metara od mora, nova zemljišta, zamrznuta posljednjih godina, prodaju se po cijeni od 50 do 500 eura po četvornom metru. Prilika je to za zainteresirane pojedince kojima se ne žuri s izgradnjom kuće, jer iako materijal isto košta kao i u Francuskoj lokalna radna snaga je duplo jeftinija.
No, u cijeloj proceduri postoje brojne zamke, upozorava članak. U članku se ističe kako je za strance iluzorno direktno pregovarati s privatnim licem. Preporuča se korištenje usluga agencije za nekretnine priznate na međunarodnoj razini koja će voditi postupak od početka do kraja. Također se ističe da je nužno utvrditi identitet prodavatelja te da je neophodno provjeriti da li je na željenom terenu dozvoljena gradnja. To je, upozorava Le Monde, ponekad vraški posao. Prve odredbe o urbanizmu u Hrvatskoj datiraju iz 1968., i često je vrlo teško utvrditi vlasništvo nad nekretninom i ishoditi građevinsku dozvolu.