Tisak tvrdi da je riječ o epizodi iz "velike geostrateške igre multinacionalki za kontrolu i nabavu plina" u koju je već uključeno područje sjevernog Jadrana.
Idejni začetnik projekta, u ukupnoj vrijednosti jednu milijardu eura, za koji bi se do kraja godine trebali odlučiti Janšina vlada i lokalne vlasti u Kopru, je Vadimir Puklavec, slovenski poduzetnik koji radi u Njemačkoj i vlasnik tvrtke TGE Gas Engineering.
"Idućih mjeseci želimo otvoriti raspravu koja će uvažiti sve ekološke i energetske aspekte projekta", rekao je Puklavec u razgovoru za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" od srijede, potvrđujući da je projekt već načelno predstavljen nekim ministrima u slovenskoj vladi, ali ne želeći odgovoriti koliko ima političke volje da se on realizira.
"Projekt pripremamo već dvije godine, a naš plinski terminal u Sloveniji bio bi među najmodernijima u svijetu, u tehnološkom i u ekološkom smislu", rekao je Puklavec, čija njemačka tvrtka je u 25-postotnom vlasništvu francuske multinacionalke Suez.
Prema njegovim riječima, planirana gradnja terminala za tekući plin, kapaciteta 5 milijardi kubičnih metara tekućeg plina, i 200-megavatne plinske elektrane u blizini Kopra (čija bi se toplinska energija koristila i za zagrijavanje tekućeg plina i njegovo vraćanje u prvotno agregatno stanje), stajali bi oko jedne milijarde eura i u potpunosti energetski osigurali taj dio Slovenije, a 40 posto investiranog novca "ostalo bi u Sloveniji".
Uz to, tvrdi Puklavec, projekt bi omogućio zapošljavanje stotinjak visokokvalificiranih inženjera, a postoji i mogućnost osnivanja znanstvenog centra za tehnologije niskih temperatura, u suradnji sa sveučilištem u Kopru, kao i dodatnog posla oko pretvaranja suvišnog ugljičnog dioksida iz plinske centrale u tekuće stanje i njegova izvoza u srednju Europu.
"Dnevnik" navodi da je Puklavec prethodnih mjeseci proveo dosta vremena u lobističkim akcijama u uvjeravanju slovenske vlade o tom projektu, ali da oko projekta postoje neslaganja ministra za okoliš i prostor Janeza Podobnika (koji mu se protivi) i ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka (koji mu je sklon), te da bi to moglo odgoditi dobivanje potrebnih dozvola ako se pokaže da volja za takav projekt u Sloveniji postoji.
Protiv projekta već su se, po pisanju "Dnevnika", izjasnile neke ekološke organizacije na slovenskoj obali, koje su i protiv gradnje plinskih terminala u Trstu, koje su projektirale španjolske tvrtke Gas natural i Endesa, i protiv prolaska paneuropskog naftovoda PEOP iz rumunjske luke Constanca do Trsta preko slovenskog teritorija.
(Hina) xfl ybr