To je peta ministarska konferencija o Bolonjskome procesu na kojoj će se ministri osvrnuti i na to što je učinjeno u protekle dvije godine, odnosno od njihova susreta u Bergenu. Zadaća ministara bit će da izravno pridonesu daljnjemu procesu reformi europskoga visokoškolskog sustava.
Konferencija će se održati u središtu Londona u Centru kraljice Elizabete II., gdje bi ministri trebali usuglasiti stajališta i o strategiji unaprjeđivanja suradnje visokoškolskih ustanova i povećavanju mobilnosti studenata.
Rektor Sveučilišta u Rijeci Daniel Rukavina, koji je član hrvatskoga izaslanstva, kao predstavnik Rektorskoga zbora visokih učilišta Republike Hrvatske, smatra povećanje mobilnosti studenata ključnim u idućem razdoblju provedbe Bolonjskoga procesa. Po njegovim riječima ta se zadaća posebno nameće visokoškolskim ustanovama u Hrvatskoj zato što je mobilnost studenata kod nas još uvijek praktički zanemariva.
Rukavina je podsjetio da je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso ukazao na važnost mobilnosti studenata, potkrijepivši to podatkom da je 2003. u Europi bilo oko milijun studenata koji su barem jedan semestar studirali na nekom drugom europskom sveučilištu. Kao cilj postavio je da u 2011. taj broj bude tri milijuna studenata i spomenuo da je Finska, primjerice, postavila još zahtjevniji cilj da do 2010. u toj zemlji ne bude niti jedan student koji tijekom školovanja nije barem jedan semestar studirao na nekome drugom europskom sveučilištu, podsjetio je Rukavina.
Rektor riječkoga Sveučilišta ocijenio je da je od Bergena do Londona u europskome kontekstu učinjen značajan korak naprijed u provedbi Bolonjskoga procesa te da je Hrvatska učinila izvanredan korak jer je primijenila ključne odredbe procesa, među kojima je i uvođenje tri ciklusa visokoga obrazovanja - dodiplomski, diplomski i doktorski studij. Hrvatska sveučilišta, kako je dodao, počela su izgrađivati i sustav institucijske kvalitete koji uključuje visokoškolske ustanove i njihove sastavnice.