"Ova regija preuzima vodstvo i vlasništvo u impresivnom nizu važnih inicijativa oko političkih i gospodarskih prioriteta zemalja regije i njihovih regija nastojeći ostvariti gospodarski i društveni napredak u širem europskom i euroatlantskom okviru", rekao je u svojem govoru zamjenik posebnog koordinatora Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu Michael Mozur.
On je zagrebačku konferenciju, naslovljenu "Nova jugoistočna Europa: uloga parlamenata", nazvao povijesnom zato što se održava u "kontekstu fundamentalnog pomaka u načinu na koji zemlje jugoistoka Europe pristupaju zajedničkim temama i problemima u regiji". Zemlje regije ušle su u proces političke suradnje, u kojima sudjeluju parlamenti nacionalne i lokalne vlasti, gospodarske suradnje obilježene sporazumima o energiji i slobodnoj trgovini, zajedničkog regionalnog investicijskog odbora, te zajedničkih napora u postizanju regionalne sigurnosti, suradnjom u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, rekao je Mozur.
U jugoistočnoj Europi regionalnu suradnju pokreće zajednička perspektiva zemalja regije za euroatlantskim integracijama, ocijenio je on.
Sudionicima konferencije obratio se i Sotirios Hatzigakis, potpredsjednik parlamenta Grčke, zemlje koja je SEECP-om predsjedala prije Hrvatske, ustvrdivši kako je vidljivo da zemlje regije redovno surađuju na mnogim razinama i u mnogim dimenzijama i da se ta suradnja odvija "u trenucima kad je euroatlantska orijentacija svih zemalja sudionica SEECP-a naš zajednički nazivnik".
"Ta regionalna suradnja napravila je značajne korake i u korist europskog smjera zemalja koje su pristupile ili žele postati članicama Europske unije... i mi se nadamo da će uskoro sve zemlje europskog jugoistoka biti ravnopravne članice europske obitelji", kazao je Hatzigakis, ustvrdivši kako će Grčka i ubuduće davati punu potporu toj perspektivi.
U nastavku je govorio i posljednji član trojke SEECP-a, predsjednik Narodnog sobranja Bugarske Georgi Pirinski, čija zemlja u svibnju preuzima predsjedanje SEECP-om od Hrvatske. On je ustvrdio kako unatoč postojanju nekolicine teških i akutnih problema regija napreduje prema zajedničkom cilju, ulasku svih zemalja u euroatlantske integracije. Proces suradnje u jugoistočnoj Europi preuzima parlamentarnu dimenziju od Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu, a upravo ta dimenzija, prema njegovim riječima, "ima ključnu ulogu za sve faze suradnje među zemljama članicama procesa kao izraz načela regionalnog vlasništva".
SEECP je donio odluku kojom se u Sofiji uspostavlja trajno Tajništvo za parlamentarnu dimenziju SEECP-a koje će imati zadaću koordinirati suradnju regije s raznim europskim institucijama prije svega na parlamentarnoj, ali i na svim drugim razinama.
Pirinski je ocijenio kako je odluka da Bugarska postane središte koordinacije za suradnju jugoistočne Europe veliko priznanje i odgovornost za još aktivnije uključivanje Sofije u SEECP.
"Veza koju Bugarska može pružiti između regionalne dimenzije parlamentarne suradnje i europske perspektive vrlo je pozitivan aspekt", ustvrdio je Pirinski, čija je zemlja odnedavno članica Europske unije, dodavši kako narodi i zemlje moraju surađivati kako bi se usvojili europski standardi i poboljšalo funkcioniranje institucija.
"Nacionalni parlamenti pozvani su razviti odgovorni politički dijalog kao jedini način ostvarenja europskih standarda mira, demokracije i napretka", istaknuo je predsjednik bugarskog parlamenta.
Konferencija predsjednika parlamenata procesa suradnje u jugoistočnoj Europi trebala bi u ponedjeljak usvojiti zajedničku deklaraciju.