U izgradnju plinovodnog sustava Baranje tvrtka PLINACRO uložila je oko 105 milijuna kuna, a HEP-plin uložio je oko 10 milijuna kuna za izgradnju 70 kilometara belomanstirske distribucijske mreže.
Plinofikacijski sustav Baranje, čija je gradnja počela u rujnu prošle godine, sastoji se od plinovoda Belišće-Osijek, dugog 40 kilometara, plinovoda Bolman-Beli Manastir, dugog osam kilometara, te dviju mjerno-redukcijskih stanica - Mece i Beli Manastir.
Puštajući u rad plinovodni sustav, predsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks je istaknuo da je riječ o kapitalnoj investiciji koja će biti od velike pomoći kućanstvima, ali i pokretač razvoja gospodarstva.
"Ovim primjerom pokazuje se odgovornost za ovaj dio Hrvatske, a niz drugih projekta, koji će se na ovome području realizirati u cestogradnji i vodoopskrbi, pokazuje da ovaj dio Hrvatske nije zapostavljen", naglasio je Šeks.
Napomenuo je da je plinofikaciju Baranje prošla Vlada predvidjela za razdoblje od 2011. do 2013. godine, no ova je Vlada prepoznala važnost tog projekta i dala mu prioritet, kazao je.
Belomanastirski gradonačelnik Davorin Bubalović rekao je kako će plin, kao čisti energent, sačuvati prirodna bogatstva Baranje, ali i privući ulagače koji mogu otvoriti nova radna mjesta.
U sklopu svečanosti predsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks uručio je dragovoljcima i invalidima Domovinskoga rata Jozi Bandovu i Zlatku Slavičeku ugovore o besplatnome plinskom priključku.
Puštanju u rad baranjskoga i belomanstirskog plinovoda, među ostalima, bili su nazočni ministri Marina Matulović-Dropulić, Berislav Rončević i Peter Čobanković, čelnici uprava HEP-a i PLINACRO-a Ivan Mravak i Branko Radošević te dužnosnici belomanstirske Gradske uprave.