Prijedlog zakona, kojim bi se pružio okvir za djelovanje dobrovoljne obalne straže, HSP će u proceduru uputiti u lipnju. Njime bi se regulirale zadaće, ovlasti, ustroj i financiranje dobrovoljne obalne straže.
Dobar model je, rekao je Tadić, Zakon o vatrogastvu, koji objedinjava dobrovoljna vatrogasna društva u Hrvatsku vatrogasnu zajednicu kao krovnu organizaciju vatrogastva u Hrvatskoj. Na sličnome modelu ustroja, financiranja i ovlasti treba osnovati hrvatsku dobrovoljnu obalnu stražu te je uklopiti i u sustav predviđen Zakonom o zaštiti i spašavanju - 112.
Zadaće hrvatske dobrovoljne obalne straže trebaju biti, istaknuo je Tadić, traganje i spašavanje, prijevoz bolesnika s otoka, nadzor javnih plaža, osiguravanje sportskih natjecanja na obali i moru, nadzor i sprječavanje zagađenja mora i obale, zaštita i očuvanje prirodne i kulturne baštine mora i podmorja Jadrana, školovanje pripadnika dobrovoljne obalne straže, te seminari i tečajevi o zaštiti mora i sigurnosti na moru za stanovnike obale i otoka. Članstvo i aktivnosti bili bi dobrovoljni, a oprema bi se financirala iz članarine, donacija ili subvencija.
Dobrovoljna obalna straža mogla bi, rekao je Tadić, u kratkom roku angažirati nekoliko stotina brodova i nekoliko tisuća dragovoljaca na Jadranu u misijama traganja i spašavanja, što bi bitno unaprijedilo sigurnost na moru.
Ističući da kao pomorska i turistička zemlja moramo više učiniti za sigurnost naših građana i turista na moru, Tadić je rekao kako se nada da će prijedlog zakona o hrvatskoj dobrovoljnoj obalnoj straži na prvo čitanje u Sabor stići i prije ljeta.