Na arbitražu pri HGK nije trebalo pristati dok nije okončan sudski spor na Trgovačkom sudu kojim se nastoji osporiti rezultate prethodnih arbitraža vezanih uz ovaj slučaj, rekao je Tadić.
Kazao je da je od Vlade u Saboru, kad je bilo riječi o privatizaciji LRH, prije godinu dana tražio odgovor na pitanja o vlasničkoj strukturi SN i Dom holdinga, o načinu nastanka duga prema holdinzima te o tome što Vlada čini da sudski ospori potraživanja holdinga, ali da do danas nije dobio odgovore.
Pogreške države počele su, kazao je Tadić, protuzakonitim omogućavanjem privatizacijskim investicijskim fondovima (PIF) da zamjenjuju dobivene dionice. Tako nastali dug prema PIF-ovima rješavan je arbitražama, a ne sudskim sporovima, rekao je. U slučaju privatizacije Liburnia riviera hotela, "proizvoljno utemeljen dug i kamate nadoknađuje se proizvoljno procijenjenom vrijednošću LRH".
U nizu nepravilnosti u postupku kuponske privatizacije bilo je pretvaranje PIF-ova u holdinge, rekao je Tadić i upitao tko je stvarni vlasnik Dom i SN holdinga, tko im je dopustio trgovinu dionicama te tko je dopustio da se od PIF-ova preregistriraju u holdinge.
Stalno izabrano sudište pri HGK 23. ožujka donijelo je pravorijek prema kojemu je Sporazum HFP-a i dvaju holdinga - SN i Dom - (iz ljeta 2005.) valjan te, smatrajući da je 254.410 dionica LRH već preneseno na SN i Dom holding, arbitraža je naložila Hrvatskom fondu za privatizaciju da prenese još 1.570 redovnih dionica LRH.
Na spomenuti sporazum Vlada je bila povukla svoju načelnu suglasnost te je Komisija za vrijednosne papire donijela rješenje po kojem Sporazum nije pravno valjan i naložila preknjižbu dionica LRH s dva fonda na HFP. Holdinzi su nakon toga podnijeli i tužbu pred Upravnim sudom kojom su zatražili da se poništi rješenje Komisije o prijenosu dionica na HFP, a taj je proces još u tijeku.
U kuponskoj privatizaciji su privatizacijsko-investicijski fondovi, u kojima su udjele imali stradalnici Domovinskog rata, od države dobili dioničke udjele u tvrtkama koje nisu bile privatizirane. Tijekom kuponske privatizacije, PIF-ovi su od Hrvatskog fonda za privatizaciju tražili da im nesolventne i nelikvidne udjele zamijeni boljima, te su vođeni sporovi o nadoknadi.