Zatražili su i da se privatizacija ovisnih društava HŽ-a prekine do donošenja novog zakona o privatizaciji.
Dvojica pravaša su na konferenciji za novinare u Saboru kazali kako "prodaja 'Dukata' 'Lactalisu' ukazuje na svu bijedu i nedosljednost ove i bivše vlasti po pitanju poljoprivrede".
"I sadašnja i bivša vlada svojim su propustima i promašenom politikom dopustile da se proda 'Dukat' i nemaju se sada što čuditi ni HSS ni HSLS", rekao je Kovačević.
HSP-ovci se boje da će se slično dogoditi i u drugim granama prehrambene industrije, odnosno da će se na sličan način strancima prodati i uljare i poljoprivredno-industrijski kombinati.
Od Vlade zato traže da izradi zakon kojim će zaštititi te grane, da Saboru dostavi nalaz Državne revizije o privatizaciji "Dukata" te da objasni kako je "Dukat" stekao monopolni položaj.
Komentirajući upozorenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja da je odluka Konzuma o raskidu ugovora o poslovnoj suradnji s "Dukatom" monopolistička, Tadić je upitao gdje je Agencija bila kad je "Dukat" stjecao monopol.
HSP-ovci su se osvrnuli i na Vladin plan privatizacije ovisnih društava HŽ-a, donesen u veljači prošle godine, koji treba provesti Fond za privatizaciju. Pravaši smatraju da Vlada namjerava ispod cijene rasprodati vrijedne HŽ-ove nekretnine i ističu da Vlada nema za to legitimitet, s obzirom da joj ističe mandat.
Pretpostavivši da se "cijela stvar za nekoga štima", Tadić je zatražio da se privatizacija prekine do donošenja novog zakona o privatizaciji.
Na HSP-ovoj konferenciji za novinare bio je i dopredsjednik Sindikata željezničara Hrvatske Josip Puškarić, koji je upozorio da tri ovisna društva HŽ-a zapošljavaju više od 80 radnika koji za HŽ rade dulje od 20 godina, te ustvrdio da je Uprava HŽ-a radnicima izravno poručila kako neće dobiti ni jednu dionicu HŽ-a i ovisnih društava.