Predsjednik Eko-Kvarnera Vjeran Piršić kazao je da su europski zeleni zainteresirani za ekološku situaciju u Hrvatskoj. Dosad su bili zainteresirani za projekte Družbe Adrije, golf-terena u Istri i LCD-terminal, a sada su zainteresirani za Sisak i Karlovac, gdje su se u posljednje vrijeme dogodili ekološki incidenti. Ustvrdio je da se sustav zaštite okoliša u Hrvatskoj raspao te kako vlast štiti zagađivače, a ne građane. "Za to imamo verificirane podatke, koje ćemo iznijeti i mjerodavnima u Bruxellesu", rekao je Piršić.
Tomislav Lukić najavio je u ime Brodske ekološke udruge "Zemlja" iz Slavonskog Broda (BEUZ) da će ta udruga od Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija tražiti da se građani Slavonskoga Broda i brodskog kraja zaštite od mogućih onečišćenja iz Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu u susjednoj BiH.
"Rafinerija u Bosanskom Brodu prodana je Rusima i najavljeno je pokretanje proizvodnje na zastarjeloj tehnologiji, koja je 20 godina starija od proizvodne tehnologije u sisačkoj Rafineriji nafte, zbog čega su stanovnici Slavonskoga Broda s pravom zabrinuti hoće li im se dogoditi zagađenja kao u Sisku", rekao je, među ostalim, Lukić.
Sisačka ekološka akcija (SEA) predstavila je Izvješće za Bruxelles - Sisak - Sisak - ekološka tajna Republike Hrvatske, dokument u kojemu se tvrdi kako je Sisak najzagađeniji grad u Hrvatskoj, gdje se, "uz prešutno odobravanje Vlade, ovlaštenoga Ministarstva te Inspekcije zaštite okoliša, svjesno uništava stanovništvo i okoliš u korist krupnoga kapitala i ostvarivanja dobiti".