Stotinjak okupljenih prosvjednika isticali su da stanovnike solinskoga i kaštelanskog industrijskog bazena, unatoč svim nastojanjima eko-udruga i zelenih, i dalje truje neprihvatljivo ispuštanje prašine, sumpora, teških metala, dioksina i furana.
Od hrvatskih vlasti traže da pokrenu cjelovite studije o njihovu štetnom utjecaju na zdravlje građana te usklađivanje njihova ispuštanja iz tvornica i ostalih objekata s propisima Europske unije. Također zahtijevaju da se uspostavi neovisno mjerenje kakvoće zraka, da se ukinu odredbe koje tvornice dijelom pretvaraju u spalionice opasnog otpada, da se postave zaštitni filtri koji zaustavljaju otrovne dušikove i sumporne spojeve te da se u skladu s izvješćem Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama prijeđe na druge izvore energije umjesto koksa, ugljena i nafte.
Prosvjednici su također zatražili da Hrvatska ratificira Protokol iz Kyota.
Na prosvjedu je rečeno da tako trošnih tvornica kao što je "10. kolovoza" Dalmacijacementa u Majdanu, koja je smještena na izvoru rijeke Jadra, nema nigdje u Europi te da bi svaka takva tvornica u civiliziranom svijetu bila zatvorena u roku od 24 sata.
Lovre Rumora iz Stranke zelenih Hrvatske istaknuo je da se današnji zahtjevi moraju prihvatiti i ispunjavati jer u Splitsko-kaštelanskom zaljevu djeca obolijevaju, starci se guše, a Split je u magli.
Meksički vlasnik Dalmacijacementa ni do danas, rekao je Rumora, nije proveo stroge ekološke propise, a najgore je što je Zakonom iz godine 2002. tvornicama cementa dopušteno spaljivati otpad, staro ulje, automobilske gume i kojekakve otrovne materijale.