FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zagreb: Otvorena konferencija ELDR-a "EU i jugoistočna Europa - iskustva"

ZAGREB, 14. travnja 2007. (Hina) - Održavanjem sjednice Središnjeg odbora Europske liberalno demokratske i reformske stranke (ELDR) u Zagrebu odano je veliko priznanje europskoj Hrvatskoj za njezina postignuća, rekao je u subotu u Zagrebu hrvatski predsjednik Stjepan Mesić otvarajući konferenciju ELDR-a pod nazivom "EU i jugoistočna Europa - iskustva".
ZAGREB, 14. travnja 2007. (Hina) - Održavanjem sjednice Središnjeg odbora Europske liberalno demokratske i reformske stranke (ELDR) u Zagrebu odano je veliko priznanje europskoj Hrvatskoj za njezina postignuća, rekao je u subotu u Zagrebu hrvatski predsjednik Stjepan Mesić otvarajući konferenciju ELDR-a pod nazivom "EU i jugoistočna Europa - iskustva".

Predsjednik Mesić rekao je kako je Hrvatska prešla dug put u izgradnji vlastitog društva, što je honorirala i Europa, osobito doprinos u izgradnji mira i stabilnosti uže regije.

"Hrvatska dosljedno provodi reforme kojima uvodi europske standarde u sve segmente političkog, gospodarskog i društvenog života, ali svjesni smo i obaveze svojeg doprinosa usvajanju takvih standarda u cijeloj regiji", rekao je Mesić okupljenima na jednodnevnoj konferenciji.

O iskustvima Hrvatske kao zemlje kandidata u procesu pregovora o pristupanju EU govorila je predsjednica Hrvatske narodne stranke i potpredsjednica ELDR-a Vesna Pusić. Delegatima iz zemalja koje su dalje od Hrvatske na putu pristupa EU poručila je da su najvažniji elementi za izgradnju kvalitetnih odnosa s Europom postizanje općega konsenzusa, kvaliteta ali i brzina pregovaranja, podrška javnosti i ustrajnost na izgradnji vlastitog društva zbog sebe samih, neovisno o brzini europske reakcije na to.

Upozorila je kako se često zaboravlja da osim punog političkog konsenzusa svih političkih čimbenika u nekoj zemlji treba postići i konsenzus između države i građana.

"To je jedan od rijetkih procesa koji mora biti kolektivno vlasništvo građana jedne zemlje ... to nije odluka koja se može donijeti bez opće javne podrške", upozorila je Vesna Pusić.

Za podršku javnosti važno je znati da će oscilirati i da pritom treba voditi računa da ona u mnogome ovisi o sposobnosti vlasti da cijeli europski put učini poznatim i prihvatljivim svim građanima odnosno da treba inzistirati na komunikaciji s građanima o tome što je EU i prije i nakon ulaska u nju.

"Nije sporno", naglasila je Pusić, "da pregovori moraju biti čim kvalitetniji ali su vrlo bitni vrijeme i brzina ulaska u EU".

"Politički konsenzus i konsenzus s građanima iz raznih razloga imaju svoj vijek trajanja i što cijeli proces približavanja duže traje i manje je učinkovit, to više jača euroskepticizam", upozorila je Pusić naglasivši kako je samo pitanje trenutka kad će se u taj prostor ubaciti neka politička snaga kako bi ga iskoristila za jačanje vlastite pozicije.

"Jednostavno je politički previše privlačno da se netko ne pokuša ubaciti u 20, 30 ili više posto građana koji imaju dvojbi oko EU i zato je vrijeme pregovora vrlo bitno" kazala je Pusić.

Ustrajnost na izgradnji kvalitetnog društva potrebna je zbog samih građana, a ne zbog toga što to zahtijeva Europska unija kao uvjet za punopravno članstvo, kazala je predsjednica HNS-a.

"Kad počnemo funkcionirati po europskim standardima, a mislim da je Hrvatska dosta blizu toga, onda ćemo postati i službeno članicom Unije. To neće biti nagrada nego doprinos zajedničkoj europskoj budućnosti", kazala je Vesna Pusić.

Osim nje o različitim aspektima Hrvatske kao zemlje članice u EU na konferenciji su govorili predsjednik IDS-a i župan Istarske županije Ivan Jakovčić te varaždinski župan Radimir Čačić, a drugi dio konferencije bit će posvećen temi "Stabilizacija regije - Srbija i status Kosova".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙