Kako se podjseća u priopćenju, CMC je ponudio ukupno 155,7 milijuna kuna za tvrtku, uključujući 3 milijuna kuna za 89,34 posto dioničkog kapitala, uz obvezu preuzimanja 1 posto obveza prema državi, 10 posto obveza prema bankama pokrivenih državnim jamstvima te cjelokupni dug prema ostalim vjerovnicima.
Ponudom su predviđena i ulaganja od najmanje 300 milijuna kuna tijekom idućih pet godina u modernizaciju proizvodnje, zaštitu okoliša i obrtni kapital, kao i zadržavanje svih 477 zaposlenika Željezare.
CMI se javio i na prošli, poništeni natječaj za kupnju stopostotnog vlasničkog udjela u Valjaonici cijevi Sisak (VCS), a u priopćenju se navodi kako su "uvjereni da je CMC jedini ponuđač sposoban učiniti Željezaru Split i VCS konkurentnima na svjetskom tržištu" te da vide "brojne sinergije između Željezare Split i VCS-a".
Stoga najavljuju da će se javiti i na novi natječaj za kupnju VCS pod posebnim uvjetima, odnosno za 1 kunu, na kojem rok za podnošenje ponuda istječe 17. travnja ove godine. Pritom navode da kako bi "u potpunosti implementirali plan i iskoristili prilike koje taj plan donosi Hrvatskoj, trebaju biti uspješni u oba natječaja".
CMC je američka kompanija za proizvodnju, preradu, reciklažu, prodaju i distribuciju čelika, metala i drugih sirovina, koja za američko tržište godišnje proizvode oko 2,16 milijuna tona čelika, a za europsko oko 1,1 milijun tona čelika.
CMC godišnje prikupi i preradi više od 3,24 milijuna tona metalnog otpada u SAD-u te više od 400.000 tona u Europi, a proizvode više od 1,44 milijuna tona šipki i nosača, navodi se u priopćenju CMC-a.