O priručniku su govorili Boris Peterlin iz Hrvatskog Caritasa, Snježana Kovačević iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku, mirovni aktivist Otto Raffai i urednica Ana Raffai.
Peterlin smatra kako kulturi nenasilja treba širom otvoriti vrata, a priručnik je namijenjen svima koje zanima nenasilno i mirovno djelovanje. "Treba tražiti zajednička prepoznatljiva dobra", rekao je dodavši kako nije riječ o knjizi gotovih recepata za nenasilno djelovanje.
Peterlin je napomenuo kako je tiskanje knjige omogućila Ekumensko predstavništvo Konferencije europskih crkava za jugoistočnu Europu.
Snježana Kovačević podsjetila je da se treninzi za nenasilno djelovanje provode već sedam godina u zemljama jugoistočne Europe. "Uvježbavanjem se može ne samo zaustaviti nasilje nego i transformirati sukobe", ocijenila je dodavši kako je glavni cilj knjige predstaviti nenasilje kao alternativu nasilju.
Mirovni aktivist Raffai napomenuo je kako su osim Židova u trening uključeni predstavnici svih Abrahamovih religija. "Na vježbama se uči neprosuđivati i voditi dijalog", dodao je.
Ana Raffai je kazala kako priručnik sadrži jedinstvene tekstove jer povezuje teološko razmišljanje i praktično mirotvorstvo. "Ona je pomoć za razvoj teologije mira," ocijenila je dodavši kako kreće od ovdašnjeg konteksta i vjerske tradicije.
Priručnik "Pomagalo za nenasilno djelovanje - Zbirka osvrta i primjeri radionica za edukaciju članova crkava i vjerskih zajednica za nenasilno djelovanje" " (77 str.) podijeljen je na osam poglavlja, u kojem nakon uvodnoga promišljanja različiti autori pišu o treningu za nenasilno djelovanje, svojem doživljaju treninga, razumijevanju nenasilja, pozadini treninga, unutarnjem i vanjskom miru te odgovorima na pitanje što aktiviste oduševljava u međuvjerskom dijalogu.
U prikazima projekta edukacije za nenasilno djelovanje u jugoistočnoj Europi objavljena su izvješća s treninga u Albaniji, BiH, Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori.
Priručnik je objavio Centar za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku.