SDP-ovac Josip Leko, ujedno i predsjednik Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa, kazao je na današnjoj konferenciji za novinare kako je najočitiji primjer koji pokazuje svu nužnost da se ministrima zabrani članstvo u nadzornim odborima 'slučaj Brodosplit', odnosno članstvo ministra gospodarstva Branka Vukelića u Nadzornom odboru tog splitskog brodogradilišta.
"Ministar Vukelić čak je i javno priznao da je njegov rad u Nadzornom odboru samo formalne naravi jer nije mogao kontrolirati rad poduzeća", rekao je Leko.
Njegov stranački kolega Nenad Stazić kazao je da hrvatska javnost s nesimpatijama gleda na članstvo ministara u nadzornim odborima jer, ocijenio je, ne može ministar biti u nadzornim odborima četiri, pet poduzeća i kvalitetno obavljati svoj posao.
Ministra Vukelića optužio je da se oglušio na zahtjev potpredsjednika Vlade Damira Polančeca za smjenom jednog člana Nadzornog odbora riječkog 3. maja, iako je taj član, budući da je kooperant u tom brodogradilištu, u sukobu interesa.
"Vukelić tu očito inzistira na postojanju sukoba interesa, odbija čak i zahtjev potpredsjednika Vlade. Ne znam čime ga je taj član zadužio da ga tamo drži", kazao je Stazić.
SDP-ovci predlažu i promjenu sastava Povjerenstva, na način da bi tri člana povjerenstva bili saborski zastupnici (svaki iz različite stranke), dok bi ostala četiri člana bile javne osobe.
Leko i Stazić tvrde, naime, da je prevaga političara u Povjerenstvu dovela do toga da su kod odlučivanja dominantni postali politički razlozi, a ne činjenice, što se, kažu, posebno vidi u slučaju satova premijera Ive Sanadera.
Napominju da su četiri člana Povjerenstva prihvatila činjenicu da premijer nije odgovorio na izričit zahtjev Povjerenstva da u imovinskoj kartici navede kada je stekao satove i iz kojih izvora, već je samo naveo da se vrijednost njegovih pokretnina procjenjuje na 1,5 milijuna kuna.
"Činjenica da su četiri člana Povjerenstva prihvatila ovakvo ismijavanje Povjerenstva i hrvatske javnosti pokazuje da Povjerenstvo ovako sastavljeno ne može zadovoljiti svoju funkciju", rekao je Stazić.
SDP zakonskim izmjenama predlaže i da se sjednice Povjerenstva ubuduće otvore za javnost, kako, po Lekinim riječima, članovi Povjerenstva ne bi izbjegavali svoju odgovornost pred javnosti za donesene odluke, kao i da Povjerenstvo može samostalno javno, u dnevnom tisku ili službenim glasilima, objaviti svoje odluke.
Leko je upozorio da ni jedan od petorice dužnosnika za koje je Povjerenstvo utvrdilo da su u sukobu interesa nije ispunilo zakonsku obvezu da odluku objavi u tisku.