Podsjetio je kako je već provedenom natječaju ukupna vrijednost ugovorenih pet projekata bila 25,1 milijun kuna, a ukupna vrijednost ugovorenog iznosa potpore za ulaganja u okviru tih pet ugovora bila je 12,57 milijuna kuna.
Agencija SAPARD pripremila je prijedlog izmjena nekih ekonomskih pokazatelja i procedura temeljem iskustva stečenog u prvom krugu natječaja te ih proslijedila Europskoj komisiji koja je odobrila sve predložene promjene.
Zbog toga će se drugi krug natječaja provoditi prema prilagođenim procedurama, rekao je.
Najvažnije predložene promjene su da udio države, lokalnih vlasti u tvrtki može biti do 25 posto, a do sada je bio 0 posto, zatim obvezujuće ili neobvezujuće pismo namjere banke o kreditiranju (proširena lista dokumenata kojima se dokazuje financijska sposobnost podnositelja da provede ulaganje), prilagođene tablice poslovnih planova.
Dopušteno je ulaganje u preradu gljiva, operativna profitna marža više ne predstavlja pokazatelj presudan za procjenu klijenta, za sva ulaganja dovoljna je potvrda o usklađenosti s nacionalnim i EU standardima izdana od Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te eliminacija određenog broja dokumenata koje više nije potrebno prilagati.
Do sada su najveći problemi za sudjelovanje poljoprivrednika u SAPARD-u bili nepoštovanja rokova za prijavu koji su razmjerno kratki, teškoće oko pripreme opsežne dokumentacije, neposjedovanje građevinske dozvole, neispunjavanje ekonomskih pokazatelja, izostanak dokaza o sposobnosti za provedbu ulaganja te na kraju rezerviranost poljoprivrednika prema fondovima EU.