Skup, održan u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu, pozdravili su ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković i predsjednik HGK Nadan Vidošević, poručujući kako Hrvatska svoju priliku ne treba tražiti u ratu s velikim gospodarstvima, nego u kvaliteti svog proizvoda.
Vidošević je ocijenio da je kvaliteta proizvoda uvjet opstanka hrvatskih proizvođača i trgovaca, pri čemu je naglasio važnost ispravnog deklariranja proizvoda.
Ocijenio je da su deklaracije po današnjom propisima postale prekomplicirane. Objasnio je da proizvodi, zbog ograničene površine, fizički ne mogu podnijeti količinu informacija koje traže potrošači, pa su deklaracije često napisane nečitkim sitnim slovima. To je, upozorava, posebno loše kad je riječ o prehrambenim proizvodima namijenjenima potrošačima s posebnim potrebama.
Ministar Čobanković istaknuo je nužnost uspostave dijaloga između potrošača i tijela javne uprave.
Podsjetio je da je prioritet Ministarstva poljoprivrede osigurati proizvodnju dostatne količine kvalitetnih prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda za potrebe hrvatskog tržišta.
"Ne možemo u rat s velikima, moramo zadovoljiti vlastito tržište, i to kvalitetnim proizvodima, koje nećemo nuditi u velikim trgovačkim centrima, nego u buticima hrane", rekao je Čobanković.
Ustvrdio je da je Ministarstvo u posljednje tri godine različitim mjerama uspjelo značajno povećati proizvodnju mlijeka, junećeg i svinjskog mesa, voća i povrća te drugih deficitarnih proizvoda.
"To se odrazilo i na vanjskotrgovinsku bilancu, pa je pokrivenost uvoza izvozom poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s 51 posto u 2004. godini porasla na 65 posto u 2006., a očekujemo da će do kraja ove godine porasti na više od 70 posto", rekao je.
Otvarajući savjetovanje, pomoćnica ministra gaspodarstva Ema Culi podsjetila je na niz akcija kojima je to ministarstvo posljednjih godina radilo na podizanju javne svijesti o potrebi zaštite potrošača, koja je, naglašava, važan segment u približavanju EU.
Predsjednica udruge "Potrošač" Jadranka Volarević podsjetila je da potrošači imaju pravo na cjelovitu i istinitu informaciju o hrani, na sigurnost hrane te na edukaciju, čemu je, podsjeća, Sabor i posvetio 2007. godinu.