Kako je rekla Lidija Kuzman, zamjenica predstojnika Ureda Državne uprave Karlovačke županije, Ured se rukovodi samo činjenicom ima li vlasnik uvjete za traženu djelatnost, te time da je riječ o neopasnom otpadu budući da taj ured ni ne izdaje dozvole za rad s opasnim otpadom.
Stanovništvo Josipdola protivilo se i izdavanju dozvole za takvu djelatnosti te su vodstvo općine Josipdol i udruga Opstanak iz Josipdola prosvjedovali i potpisivali peticiju da se tvrtki Sky plastic uskrati dozvola za takvu djelatnost.
Danica Benkek, viši upravni referent za zaštitu okoliša Ureda Državne uprave, rekla je da je obilaskom pogona bivšeg DIP-a utvrđeno da se objekti nalaze u poslovnoj zoni, da imaju građevinsku i uporabnu dozvolu, da su skladišta od 6000 četvornih metara primjerena za planiranu djelatnost te da uređaji i oprema udovoljavaju potrebnim tehničkim uvjetima i atestima.
"To znači da planirana djelatnost ni po čemu nije suprotna namjeni prostora i Pravilniku o gospodarenju ambalažnim otpadom i Zakonu o otpadu u cjelini", rekla je Benkek.
Vlasnik negdašnjeg josipdolskog DIP-a danas je mješovita talijansko-hrvatska tvrtka Josipdol-Pialgina d.o.o koja je DIP-ove pogone i prostor odlučila unajamiti taljanskom Sky Plastic Internationalu.
Općinski načelnik Zlatko Mihaljević na prosvjednom je okupljanju početkom mjeseca rekao da će se Josipdolci "boriti svim pravnim sredstvima protiv bilo kakva recikliranja plastike i bilo koje djelatnosti vezane uz otpad". Po njegovu mišljenju, to je samo "ulaz na mala vrata za sve druge vrste otpada".