Predsjednica DC-a zatražila je i odgovornost ministra Branka Vukelića, optuživši ga da je prekršio Zakon o otpadu potpisujući rješenje kojim njegovo ministarstvo odobrava tvrtki Al-Ka metal izvoz metalnog otpada, što je suprotno interesima Republike Hrvatske jer je riječ o korisnom otpadu.
Raspetljavanje toga slučaja "ogledni je primjer da politika manipulira pravosuđem", a na činjenicu da se dozvola o izvozu može dati samo iznimno, represivna tijela šute, utvrdila je Škare - Ožbolt.
Rješenja s potpisom Branka Vukelića jasno ukazuju na to što se događa s korisnim otpadom, koji bi se kao sirovina morao koristiti u Hrvatskoj, kazala je Predsjednica DC-a, a povjerenica stranke za Karlovačku županiju Ankica Mamić je rekla da je tome tako jer se strugotine i drugi metalni otpad otkupljuju u Hrvatskoj za 50 lipa po kilogramu, a u inozemstvu podaju po jedan euro za kilogram.
Kazala je da je ona osobno 4. listopada prošle godine podnijela Općinskom državnom odvjetništvu u Karlovcu prijavu za štetno i ilegalno poslovanje Al-Ka metala. Tražila je, kako je rekla, da Državno odvjetništvo ustanovi da Al-Ka metal ima veliko ilegalno odlagalište metala u Karlovcu, a posluje po "privremenom rješenju, tek iz ove godine, dok je u vrijeme od kada datiraju Vukelićeva dopuštenja za izvoz, poslovala potpuno ilegalno".
Mamić dalje tvrdi da je 19. siječnja ove godine uputila pitanje s plaćenim odgovorom ministrici pravosuđa Ani Lovrin, ali "povratnica se zagubila u pošti".
Govoreći o zahtjevu za ostavkom župana Horvata (HDZ), Škare Ožbolt je rekla da se slučaj koji je otkrio onečišćenje iz Karlovačke pivovare dogodio u petak, 23. veljače, a da je Eko-stožer reagirao tek u ponedjeljak popodne.
U petak, 23. veljače, Karlovčanin Zdravko Martinović tijekom šetnje uz potok iza Karlovačke pivovare pao je u duboku komu, a njegov je pas uginuo. Komu i višestruko zatajenje organa uzrokovala je, kako je kasnije utvrđeno, hipoksija, tj. trovanje ugljičnim dioksidom, koji je iz pogona Pivovare istjecao u kanal umjesto u dimnjak.