Oko 2.000 ljudi, uglavnom studenata i seljaka nezadovoljnih američkom politikom slobodne trgovine i useljavanja, prosvjedovali su u prijestolnici u kojoj je bio raspoređen velik broj redarstvenih snaga.
Dio prosvjednika s maskama na licu bacao je kamenje i sukobio se s policijom koja je dobila pojačanje specijalnih postrojba kada su prosvjednici pokušali ukloniti zapreke prema Nacionalnoj palači gdje se Bush kasnije trebao sastati s kolegom Oscarom Bergerom.
U to vrijeme, Bush i njegova supruga Laura pokušavali su u Santa Cruzu Balanyji, pola sata vožnje helikopterom od prijestolnice Gvatemale, oduprijeti se protuameričkom raspoloženju.
Na četvrtoj, pretposljednjoj postaji obilaska po tom području, Bush je posjetio školu u kojoj će nekoliko dana vojne medicinske ekipe dviju zemalja liječiti mjesne stanovnike.
Iz Santa Cruza Balanyje Bush je poručio da je Latinskoj Americi u interesu da prihvati demokraciju i slobodnu trgovinu i da ne popusti na pozive državnika kao što je venezuelski Hugo Chavez.
Santa Cruz Balanya, mjesto s desetak tisuća stnovnika, dobivalo je američku pomoć za obnovu nakon strašnog potresa u 1976. Ono je i primjer, kako tvrdi američka uprava, dobrobiti od liberalizacije trgovine koja se temelji na Ugovoru o slobodnoj trgovini između srednje Amerike (CAFTA) i SAD-a koji je u Gvatemali stupio na snagu 2006.