Zabrinut zbog rastućeg antiameričkog utjecaja njegovog zakletog protivnika, venezuelskog predsjednika Huga Chaveza, koji je u paralelnoj južnoameričkoj turneji, Bush svojom turnejom, u kojoj je dosad bio u Brazilu i Urugvaju, a još će posjetiti Gvatemalu i Meksiko, nastoji učvrstiti odnose s vođama desne i umjereno lijeve političke opcije u Južnoj Americi, u kojoj su ga rat u Iraku i američka trgovinska i useljenička politika učinile krajnje nepopularnim.
Prvog američkog predsjednika koji je posjetio Kolumbiju u posljednjih 25 godina u zračnoj luci Bogote dočekao je ministar vanjskih poslova Fernando Araujo, ali i prosvjedi na ulicama glavnog grada u kojima je sudjelovalo oko pet tisuća ljudi, a spaljeno je 20-ak američkih zastava.
Upravo su sigurnosni razlozi uzrokovali da Bush u Kolumbiji, gdje će razgovarati s predsjednikom Alvarom Uribeom, ne prespava već se zadrži samo sedam sati, i to gotovo isključivo u palači Narino, jednom od najčuvanijih zdanja u Bogoti.
Ozračje oko posjeta ocrtava i podatak da je američki predsjednik u Bogotu stigao u koloni od 70 blindiranih vozila, a da je za osiguranje angažirano 21 tisuću policajaca i vojnika, iz straha od mogućih napada Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (RAFC, ljevičarska gerila).
U prosvjedima protiv Bushevog dolaska, samo 1,5 kilometara od rute kojom je prolazio američki predsjednik, prosvjednici su bacali Molotovljeve koktele i kamenje na policiju, razbijali izloge banaka i dućana, a stotinjak najagresivnijih, većinom studenata i drugih pripadnika mladeži pokušalo je redarstvenike napasti metalnim šipkama, uzvikujući "Ubojico, van".
Prosvjede su organizirale stranke političke ljevice i sindikati, a policija je u rastjeravanju prosvjednika koristila suzavac i vodene topove, pri čemu su ranjeni jedan policajac i jedan prosvjednik, dok je 25 osoba privedeno.
Prosvjedi i sporadični sukobi s policijom, kako javlja AFP, nastavljeni su i nakon Bushevog dolaska u starom dijelu Bogote Candelariji.