"Svi stanovnici Srebrenice, i Bošnjaci i Srbi, imali bi koristi od specijalnog statusa ovog grada... i volio bih da se to tako tako promatra, a ne kao pokušaj nasilnog mijenjanja ustavnog poretka", kazao je Komšić.
Nakon najave kako će se svi Bošnjaci-povratnici iseliti iz Srebrenice 14. ožujka ukoliko im se ne osigura materijalna potpora i ne pokrenu se aktivnosti za davanje posebnog statusa toj općini, odnosno njeno izdvajanje iz sastava Republike Srpske, općinski načelnik Abdurahman Malkić pozvao je na razgovore najviše dužnosnike države i dva entiteta.
U Srebrenici su se, međutim, pojavili samo predstavnici državne vlasti te Vlade Federacije BiH, dok od dužnosnika Republike Srpske nije bilo nikoga.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je kako je davanje posebnog statusa Srebrenici na temelju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) prilika međunarodnoj zajednici da se iskupi za pogreške počinjene u BiH tijekom rata zbog kojih je izgubljeno stotine tisuća života.
Dodao je kako je razočaran jer nitko od veleposlanika zapadnih zemlja nije došao na sastanak u Srebrenici iako su bili pozvani.
Za razliku od njih u taj grad stigli su veleposlanici islamskih zemalja.
Vlada u Banjoj Luci procijenila je kako je sastanak u Srebrenici bio politička manipulacija čiji je cilj iznuditi promjene unutarnjeg ustroja BiH.
"Postoji legalna procedura za promjenu Ustava RS. Na sve što bude izvan toga reagirat ćemo sukladno zakonu", izjavio je tijekom dana u Modriči entitetski premijer Milorad Dodik koji je ocijenio kako sastanak u Srebrenici "i nije bio neki događaj".
Poticajni odbor za kolektivno iseljavanje iz Srebrenice najavio je kako će nakon razgovora vođenih u ponedjeljak razmotriti dalje korake koje valja poduzeti.