"Obrani jedino preostaje Vrhovnom sudu uputiti zahtjeve za izvanrednim pravnim lijekovima", rekao je Ljubičić i objasnio kako je obrani sada na raspolaganju podnošenje zahtjeva za obnovom postupka, zahtjeva za zaštitom zakonitosti ili zahtjeva za izvanrednim ublaženjem kazne te ustavna tužba protiv pravomoćne presude.
Dodao je kako osobno smatra da je "vrlo teško očekivati da zahtjevi za zaštitu zakonitosti i obnovom postupka urode plodom, ali se očekuje da bude prihvaćen zahtjev za ublaženjem kazne".
Osobno će, najavio je, podnijeti i ustavnu tužbu.
Ljubičić je rekao kako, premda je to očekivao, Vrhovni sud pri razmatranju žalba nije svestrano ocijenio žalbene razloge svih branitelja, ali da presudu treba poštivati i prihvatiti kao pravomoćnu.
"Kao čovjeku teško mi pada takva presuda, jer je osuđujuća presuda ipak donesena na temelju iskaza svjedoka-oštećenika koji su bili optuženi ili osuđeni u postupcima zbog pobune ili napada na Republiku Hrvatsku", ustvrdio je Ljubičić.
S braniteljima ostalih optuženika nije bilo moguće stupiti u kontakt.
Vrhovni je sud danas objavio kako je na sjednici 6. veljače odbio žalbe obrane i optužbe te donio rješenje kojim potvrđuje presudu Županijskog suda u Splitu iz ožujka prošle godine po kojoj su osmorica bivših vojnih policajaca proglašeni krivima za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Presudom Županijskog suda u Splitu osuđeni su Tomislav Duić i Tonči Vrkić na po osam godina, Davor Banić na sedam, a Miljenko Bajić, Josip Bikić, Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić na po šest godina zatvora.
Branitelji optuženih tražili su oslobađajuću presudu, blaže kazne ili ukidanje prvostupanjske presude i ponovno suđenje, a državno odvjetništvo strože kazne.
Presuda Vrhovnog suda je pravomoćna i na nju više nemaju prava žalbe, a može se pobijati izvanrednim pravnim lijekovima.