WIESBADEN - Europska unija ima dužnost zajamčiti stabilnost Balkana desetljeće nakon ratova devedesetih i njegovu stanovništvu ponuditi nadu članstva u EU-u, rekao je u četvrtak visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost. Javier Solana rekao je da 27-člani EU kani poslati veliku policijsku misiju na Kosovo gdje će zamijeniti UN-Ove snage, uz pretpostavku da će se kosovsko pitanje riješiti do kraja godine. Njemačka, koja je ugostila sastanak EU-ovih ministara obrane, brani ovotjednu odluku o početku smanjivanja europske mirovne misije u Bosni sa šest na dvije i pol tisuće vojnika, ali oprezna je u vezi s preciznim terminom konačnoga povlačenja. "Bosna, Srbija i Kosovo pripadaju našem kontinentu i njihova je stabilnost nama fundamentalna", rekao je Solana na konferenciji za novinare nakon sastanka ministara obrane u Wiesbadenu.
"Imamo obvezu ponuditi im perspektivu približavanja i članstva u Europskoj uniji", rekao je unatoč općem zamoru koji u vezi s proširenjem Unije vlada u Zapadnoj Europi. Promatrači i Srbiju i Bosnu smatraju zemljama koje su godinama udaljene od članstva u EU-u. Srbiju sprečava činjenica da ne želi uhvatiti osumnjičenike za ratne zločine, a EU je razočaran brzinom političkih i policijskih reforma u razdijeljenoj Bosni.
BEOGRAD - Nepoznata osoba bacila je u četvrtak poslijepodne komad asfalta u prozor stana Vesne Pešić, dužnosnice Građanskog saveza Srbije i zastupnice u srbijanskom parlamentu. pešić je za Radio B92 ocijenila da je ovaj napad na njezin stan u središtu Beograda posljedica njenog političkog djelovanja. "Ovo se nije događalo ni u vrijeme vladavine Slobodana Miloševića, niti za vrijeme ratova. Ja sam tada bila antiratna aktivistkinja, ali me nitko nije dirao, a sada je u Srbiji toliko podignuta temperatura da će nas ubijati po ulici", kazala je Pešić, koja je osnivačica Antiratne akcije u Beogradu i sve do prije nekoliko godina predsjednica Građanskog saveza Srbije (GSS), koji je danas u koaliciji s Liberalno-demokratskom partijom (LDP) Čedomira Jovanovića, Socijaldemokratskom unijom Žarka Koraća i Ligom socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka. Predsjednik Srbije Boris Tadić osudio je incident i zatražio od nadležnih organa da Vesni Pešić pruže odgovarajuću zaštitu, dok je LDP priopćio da napad na nju nije prvi, navodeći da je glasnogovornik te stranke Marko Karadžić pretučen prije nekoliko dana, da je napadnuta privatna imovina predsjednice GSS-a Nataše Mićić, te da je najnoviji napad na stan Vesne Pešić "dokaz nemoći politike koja neminovno odlazi u povijest".
BEOGRAD - Zamjenik ministra vanjskih poslova Rusije Vladimir Titov poručio je u četvrtak vlastima u Beogradu da se Moskva zalaže za kompromis oko rješenja statusa Kosova. Titov se u Beogradu sastao s predsjednikom i premijerom Srbije Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom, te s ministrom vanjskih poslova Vukom Draškovićem.
Ruski diplomat, kao ni njegovi sugovornici, nisu se obratili novinarima nakon susreta, već je priopćeno da Moskva podržava stav Srbije o rješavanju statusa Kosova. Predsjednik Srbije Boris Tadić je u priopćenju ponovio stav da Srbija neće prihvatiti nezavisnost Kosova i da je u pregovorima potrebno naći kompromisno rješenje prihvatljivo za obje strane, a dodaje se i da je Titov izjavio da rješenje za status Kosova "ne bi smjelo predstavljati presedan". U priopćenju Vlade Srbije kaže se da je Titov potvrdio da Rusija neće podržati prijedlog Marttija Ahtisaarija u Vijeću sigurnosti, ako i Priština i Beograd ne budu suglasne oko tog prijedloga, a ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je u razgovoru Titova i Draškovića rečeno da Rusija, kad je o Kosovu riječ, inzistira na poštivanju principa teritorijalne cjelovitosti država, ali i na tome da se zadovolje sva legitimna prava kosovskih Albanaca.
WASHINGTON - Najavu američke administracije da će na multilateralnoj konferenciji o Iraku u prvoj polovici ožujka sjesti za zajednički stol s Iranom i Sirijom, te da će idućega tjedna pregovarati o normalizaciji odnosa sa Sjevernom Korejom, američki tisak u svojim komentarima i analizama u četvrtak naziva zaokretom i povratkom pragmatičnoj politici, te napuštanjem očito neuspjelog koncepta izolacije protivnika iz tzv. "osovine zla". "Odluka Busheve administracije da sudjeluje na regionalnoj konferenciji o Iraku, koja može uključiti Iran i Siriju, dobar je način da se ojača američka diplomacija u ključnom trenutku za Bliski istok, u kojem Irak lavira između građanskog rata i političkog rješenja, kao i Libanon i palestinske vlasti", ocjenjuje u uvodniku "The Washington Post". Regionalni pregovori ne mogu riješiti ni jednu od tih kriza, no nužan su dio svakog rješenja, a sudjelujući na njima i otvarajući put za pregovore s vladama Irana i Sirije, administracija će se izvući iz diplomatskog škripca u koji je stjerana i otvoriti nove mogućnosti, ističe Post. Dužnosnici administracije u srijedu su negirali da je uključivanje Irana i Sirije u pregovore o Iraku politički zaokret. "Ne postoji raskol. Određeni broj ljudi je okarakterizirao sudjelovanje SAD-a na regionalnoj konferenciji kao promjenu politike; to nije ništa takvoga", izjavio je glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow. No vanjskopolitički stručnjaci, kritičari administracije u Kongresu i bivši diplomati se ne slažu, ističući kako je administracija shvatila da si je "vezala ruke" inzistirajući na tome da se pregovara samo s prijateljima, ocjenjuje The New York Times te dodaje kako je i državna tajnica otvaranje prema Teheranu i Damasku nazvala "političkom inicijativom".
DAKAR - Senegalski predsjednik Abdoulaye Wade s lakoćom je ponovno osvojio predsjednički mandat s 56 posto glasova dobivenih na nedjeljnim izborima, vidi se iz privremenih službenih rezultata objavljenih u četvrtak. Nedjeljne je izbore karakterizirao velik odziv glasača, a osamdesetogodišnji predsjednik poznat po svojoj političkoj snalažljivosti dobio je gotovo četiri puta više glasova od najbližega protukandidata. Cheikh Tidiane Diakhate, čelnik državnoga izbornog povjerenstva objavio je da je od 3.419.755 valjanih glasova Wade dobio 1.910.368, odnosno 55,86 posto. Odziv glasača bio je 70,5 posto. Nekadašnji Wadeov premijer, a na ovim izborima protukandidat Idrissa Seck bio je drugi s 14,93, a Ousmane Tanor Dieng iz glavne oporbene socijalističke stranke dobio je 13,57 posto glasova. Ustavno vijeće još mora potvrditi te rezultate, ali oni su u skladu s neslužbenima objavljenim početkom tjedna.
ISLAMABAD - Bivši talibanski ministar obrane Mullah Obaidullah Akhund uhićen je u Pakistanu, priopćilo je pakistanski obavještajni izvor koji je želio ostati anoniman. Za Akhunda se smatra da je bio ključni suradnik talibanskog vođe Mullaha Omara. Citirajući dva neimenovana pakistanska vladina dužnosnika, The New York Times navodi da je Akhund uhićen još u ponedjeljak te da je to rezultat pritiska američkog podpredsjednika Dicka Cheneya, koji je tijekom svog posjeta Pakistanu kritizirao neodlučnost pakistanskih vlasti u razračunavanju s pripadnicima al-Qaide na pakistanskom teritoriju.
WASHINGTON - Arthur M. Schlesinger, američki povjesničar dobitnik Pulitzerova nagrade i "dvorski filozof" u administraciji predsjednika Johna Kennedya početkom 60-ih, koji je ostao ponositi liberal i onda kada su drugi izbjegavali koristiti tu riječ, umro je u srijedu u 89. godini, izvijestio je u četvrtak američki tisak i drugi mediji. Schlesinger je večerao s članovima obitelji na Manhattanu u srijedu kada je pretrpio srčani udar. Umro je u bolnici u New Yorku. Schlesinger je bio među najutjecajnijim povjesničarima svoga vremena, široko uvažavan zbog učenosti i čitljivosti, s panoramskim pregledom američke kulture i politike. Dobio je Nacionalnu književnu nagradu za djelo "Robert Kennedy i njegovo vrijeme", te Nacionalnu književnu nagradu i Pulitzerovu nagradu za "Tisuću dana", memoarsku kroniku administracije Johna Kennedya. Godine 1946. osvojio je Pulitzera za kroniku administracije predsjednika Andrewa Jacksona, pod naslovom "Jacksonovo doba".