FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

ZAGREB, 1. ožujka 2007. (Hina) - Pregled važnijih vijesti
ZAGREB, 1. ožujka 2007. (Hina) - Pregled važnijih vijesti

BEOGRAD - U Srbiji su različite ocjene izjave zastupnika hrvatske tužbe protiv Srbije za genocid Ivana Šimonovića, srbijanskim medijima, da bi Hrvatska mogla odustati od tužbe pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu uz izvansudsku nagodbu kojom bi bili ispunjeni osnovni zahtjevi tužbe. "Srbija ne bi pristala na izvansudsku nagodbu s Hrvatskom", stajalište je potpredsjednika Demokratske stranke Srbije Miloša Aligrudića, koji za beogradski "Danas" kaže da je "nemoguća ideja nagodbe ako je vezana s priznanjem srpske strane". Voditelj pravnog tima Srbije u procesu po bosansko-hercegovačkoj tužbi pred Međunarodnim sudom pravde Radoslav Stojanović izjavio je Televiziji B92 da nema nikakvih zapreka da se odnosi Srbije i Hrvatske riješe pregovorima i procesom nacionalnog pomirenja, a ne tužbom. Jovan Simić, savjetnik predsjednika Srbije za pravna pitanja i suradnju s Haškim sudom izjavio je da je "pravno potpuno jasno da tužba Hrvatske protiv Srbije ne može uspjeti", iako je "temeljitije napisana" nego tužba Bosne i Hercegovine protiv Srbije, a standardi primijenjeni u presudi povodom tužbe BiH bit će primijenjeni i u postupku koji je inicirala Hrvatska.

MOSTAR - U organizaciji skupine mladih, članova Građanske inicijative, u Mostaru se u četvrtak okupilo oko 200 Mostaraca na prosvjednom skupu kako bi izrazili nezadovoljstvo presudom Međunarodnog suda pravde u Haagu po kojoj Srbija nije izvršila genocid u BiH. Govornici su se okomili na Međunarodni sud pravde ističući da je njegova presuda nepravedna jer se njome kažnjava žrtvu a nagrađuje agresora. Prosvjednici u Mostaru su tražili ukidanje Republike Srpske jer je ona, kako su rekli, nastala genocidom. Prosvjednici su također za presudu Međunarodnog suda pravde optuživali i istaknute bošnjačke dužnosnike jer nisu navodno u dovoljnoj mjeri uvjerili Međunarodni sud pravde u Haagu da je Srbija odgovorna za genocid počinjen tijekom rata u BiH.

ZAGREB - Odbor političkih direktora Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) sastaje se u četvrtak u Zagrebu, dan uoči sastanka ministara vanjskih poslova SEECP-a. Politički direktori SEECP-a nastavljaju rad na dokumentima o transformaciji te organizacije, a šefovi diplomacije zemalja članica u petak će na skupu otvoriti formalnu proceduru predlaganja tajnika i sjedišta Vijeća za suradnju, operativnog tijela SEECP-a. Vijeće za suradnju bit će uspostavljeno na sastanku šefova država i vlada SEECP-a 11. svibnja u Zagrebu. Ovaj sastanak ministara vanjskih poslova održat će se u okviru jednogodišnjeg hrvatskog predsjedanja SEECP-om, a ministri će razgovarati o stanju u regiji, pitanjima vezanima uz izlaznu strategiju Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu te o ulozi SEECP-a kao političkog foruma koji će preuzeti vodeću ulogu u regionalnoj suradnji u jugoistočnoj Europi.

KOPENHAGEN - Danska policija u četvrtak se sukobila s nekoliko stotina prosvjednika zbog izbacivanja mladih beskućnika iz jednog centra za mladež u Kopenhagenu, nakon čega je privedeno najmanje 75 osoba, javile su agencije. U prilično žestokom sukobu, prosvjednici su na policiju bacali kamenje i palili postavljene barikade, koje su pripadnici specijalnih postrojbi potom razbili policijskim vozilima, javio je Reuters. "Sad su na ulicama neredi u kojima mnogi gangsteri postavljaju barikade, bacaju boce itd. Popriličan je metež, a mi nastojimo kontrolirati to područje i spriječiti nove nerede", izjavio je glasnogovornik kopenhaške policije Flemming Steen Munch.

ZAGREB - Ruski predsjednik Vladimir Putin obznanio je u četvrtak da je nominirao Ramzana Kadirova na dužnost čečenskog predsjednika, javili su ruski mediji. Sredinom veljače Putin je prihvatio ostavku Alu Alhanova, tadašnjeg predsjednika Čečenije, kojem je mandat trebao isteći 2008. i imenovao ga je na dužnost zamjenika ministra pravosuđa u središnjoj vladi. Smatra se da je taj potez bio otvaranje puta da Kadirov, bivši premijer i vršitelj dužnosti predsjednika, postane predsjednikom. Putin je izrazio nadu da će čečenski parlament podržati kandidaturu Kadirova koji treba nastaviti svoje napore u socijalno-ekonomskoj obnovi Čečenije.

BUDIMPEŠTA - Centar Simon Wiesenthal ljutito je reagirao u četvrtak na odluku mađarskog suda da ne provede zatvorsku kaznu izrečenu nacističkom suradniku koji je 1944. proglašen krivim za ratne zločine. "Današnja je odluka nagrada ratnom zločincu koji se nije pokajao i koji, iako osuđen, nikad nije kažnjen za svoje odvratne zločine", rekao je Efraim Zuroff, direktor izraelskog ureda Centra Simon Wiesenthal, u izjavi za dpa. Wiesenthalov centar prošle je godine otkrio postojanje presude protiv Šandora Kepira (93) zbog njegove uloge u masakru oko 1.000 Židova i Srba u Novom Sadu za vrijeme nacističke okupacije bivše Jugoslavije u siječnju 1942. Kepiro se iz Argentine u Mađarsku se vratio 1996.

AACHEN - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić otvorio je u četvrtak u sklopu radnog posjeta Sjevernoj Rajni Vestfaliji, u Aachenu izložbu pod nazivom "Vizija stvara budućnost - Nikola Tesla vizionar ispred svog vremena" koju su zajednički priredili studenti Studija za dizajn Sveučilišta u Rijeci i Visoke škole u Aachenu. "Nikola Tesla je simbol izvan nacionalnih okvira, te kao istinski demokrat i kozmopolit može poslužiti savladavanju mržnje i netrpeljivosti na europskom jugoistoku", rekao je predsjednik Mesić otvarajući izložbu. Ministar Savezne Pokrajine Sjeverna Rajna Vestfalija Armin Laschet je prije toga istaknuo važnost suradnje između ahenskoga i riječkog sveučilišta, te je ovaj projekt ocijenio simbolom da Hrvatska već pripada Europi.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙