"Srbija ne bi pristala na izvansudsku nagodbu s Hrvatskom", stajalište je potpredsjednika Demokratske stranke Srbije Miloša Aligrudića, koji za beogradski "Danas" od četvrtka kaže da je "nemoguća ideja nagodbe ako je vezana s priznanjem srpske strane".
S obzirom na to da je Šimonović iznio svoje osobno mišljenje, "ono Srbiju ne obvezuje na razmatranje", kaže Aligrudić, dodajući da je hrvatska tužba "neutemeljena".
"Kada bi i stigao prijedlog za nagodbu - teško. Nagodba uvijek podrazumijeva popuštanje obje strane, što znači da se očekuje da bismo mi priznali neke navode tužbe", kaže Aligrudić.
Voditelj pravnog tima Srbije u procesu po bosansko-hercegovačkoj tužbi pred Međunarodnim sudom pravde Radoslav Stojanović izjavio je Televiziji B92 da nema nikakvih zapreka da se odnosi Srbije i Hrvatske riješe pregovorima i procesom nacionalnog pomirenja, a ne tužbom.
"Mislim da sporove trebamo završiti i da trebamo priznati činjenicu da su učinjeni zločini kojih se trebamo stidjeti, a ne da se branimo da ih nismo učinili", kazao je Stojanović, dodajući da je iz razgovora s hrvatskom stranom zaključio da je Hrvatska "spremna odustati od tužbe, ali da se treba sporazumjeti o čemu će se pregovarati".
Jovan Simić, savjetnik predsjednika Srbije za pravna pitanja i suradnju s Haškim sudom izjavio je Televiziji B92 da je "pravno potpuno jasno da tužba Hrvatske protiv Srbije ne može uspjeti", iako je "temeljitije napisana" nego tužba Bosne i Hercegovine protiv Srbije, a standardi primijenjeni u presudi povodom tužbe BiH bit će primijenjeni i u postupku koji je inicirala Hrvatska.
"U toj situaciji ja uopće ne vidim mogućnost da bi Srbija na bilo koji način bila označena kao pomagač ili u bilo kojem kontekstu kriva za djelo koje joj se stavlja na teret", kaže Simić.