FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

ZAGREB, 26. veljače 2007. (Hina) - Pregled vijesti do 21 sat.
ZAGREB, 26. veljače 2007. (Hina) - Pregled vijesti do 21 sat.

ZAGREB - Hrvatska tužba protiv Srbije i Crne Gore vrlo je slična tužbi BiH, no to ne znači da će i konačna odluka biti identična današnjoj presudi Međunarodnog suda pravde u Den Haagu (ICJ) po kojoj Srbija nije proglašena krivcem za genocid u BiH, izjavio je hrvatski stručnjak za međunarodno pravo Ivo Josipović koji smatra da je za Hrvatsku dobar znak što je Sud prihvatio nadležnost. "To je dobar znak, no konzervativan pristup poimanju genocida i odgovornosti države zahtjevati će velike napore u dokazivanju da se brojni strašni zločini, koji su nesumnjivo počinjeni, mogu kvalificirati kao genocid te da je tadašnja SR Jugoslavija odlučno utjecala na njihovo počinjenje", ocijenio je Ivo Josipović koji zastupa Hrvatsku pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu. Josipović smatra da će današnja presuda Suda izazvati pravne i političke kontroverze te da je u pogledu merituma takva da s njom nitko neće biti posebno zadovoljan.

SARAJEVO - Vlasti u Beogradu presudu Međunarodnog suda pravde (ICJ) po tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore trebaju shvatiti kao priliku da se distanciraju od počinjenih zločina i uspostave punu suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), stoji u izjavi koju je u ponedjeljak u ime Njemačke kao zemlje koja predsjeda Europskom unijom dao njemački veleposlanik u BiH Michael Schmunk. "Europska unija poziva Srbiju i sve vlasti u BiH da pojačaju napore kako bi se preostali bjegunci za kojima traga Haški sud priveli pravdi i kako bi se konačno utvrdila njihova osobna odgovornost", navodi se u izjavi objavljenoj u Sarajevu.

BEOGRAD - Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je u ponedjeljak Skupštinu Srbije da usvoji deklaraciju kojom će nedvosmisleno osuditi zločin počinjen u Srebrenici čime bi bio ispunjen dio presude Međunarodnog suda pravde po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije za genocid. "To bi omogućilo otvaranje nove stranice u odnosima Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, izgradnju novog povjerenja među građanima dviju država kao i unapređenje političkih i gospodarskih odnosa", istaknuo je Tadić u obraćanju građanima. Dodao je da će svatko tko se bude protivio dovršetku suradnje s Haškim sudom i donošenju skupštinske deklaracije o Srebrenici "najizravnije raditi protiv interesa države i budućnosti njezinih građana".

BEOGRAD - Srbija može biti zadovoljna presudom Međunarodnog suda pravde u Den Haagu jer je njome sa savjesti naroda u Srbiji i Crnoj Gori skinut pečat genocidnosti, na kojem je tužba BiH inzistirala, izjavio je u ponedjeljak ministar vanjskih poslova Srbije Vuk Drašković. U presudi je tadašnja SR Jugoslavija proglašena odgovornom zbog toga što nije poduzela ništa da spriječi masakr u Srebrenici što potvrđuje da je ta krivnja na Miloševićevu režimu, a ne na narodu Srbije i Crne Gore čiji se "ogroman dio svakodnevno i odlučno izjašnjavao i protiv režima i protiv rata u BiH", navodi Drašković. Ističe i to da je od činjenice da Srbija nije dužna platiti bilo kakve reparacije BiH mnogo važnija istina da Srbija nije podržavala niti poticala zločin u Srebrenici, ali i da optuženi za taj "masakr" moraju biti pronađeni i predani Haškom sudu.

BEOGRAD - Nevladine udruge u Srbiji uglavnom negativno ocjenjuju presudu Međunarodnog suda pravde kojom Srbija nije označena kao odgovorna za genocid u Bosni i Hercegovini, kao što je to tvrdila ta država u svojoj tužbi. Potpredsjednik Igmanske inicijative, koja okuplja više od 150 nevladinih organizacija iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Aleksandar Popov izjavio je u ponedjeljak da je presuda Međunarodnog suda pravde u Den Haagu loša za normalizaciju odnosa u regiji, te da vlasti u Srbiji neće dovesti do "otrežnjenja" i priznanja činjenice da se genocid dogodio i da je počinjen u ime srbijanskih građana. Takva će presuda, dodao je Popov, izazvati "likovanje u nacionalističkim krugovima u Srbiji, koji će proturati tezu da Srbija nije kriva za zločine u BiH", dok će u dijelu BiH u kojem su Bošnjaci u većini presuda izazvati "depresiju i rezignaciju".

PODGORICA - Crna Gora nije mogla spriječiti zločin u Srebrenici, jer nije zapovijedala vojskom i paravojskom u Bosni i Hercegovini (BiH), ocijenio je u ponedjeljak crnogorski predsjednik Filip Vujanović, izražavajući zadovoljstvo presudom koju je Međunarodni sud u Haagu izrekao povodom tužbe Bosne i Hercegovine protiv Srbije i Crne Gore. "Zaista sam uvjeren da cjelokupna crnogorska javnost zna da Crna Gora ničim nije mogla spriječiti zločin u Srebrenici (...) koji je odnio toliko hiljada života", kazao je Vujanović novinarima, dodajući da taj zločin smatra genocidom. Vujanović je također kazao da je i očekivao da Crna Gora "ne može biti tužena za genocid"

BANJA LUKA - Dužnosnici Republike Srpske (RS) zadovoljni su presudom Međunarodnog suda pravde u Haagu (ICJ), koji je u ponedjeljak presudio da Srbija nije kriva za genocid u BiH. Premijer RS Milorad Dodik izjavio je novinarima u Banjoj Luci da je tužba BiH protiv Srbije bila "nelegalna i nelegitimna" jer nije bila izraz stava svih institucija u BiH. "Za stravičan zločin u Srebrenici i ostale zločine trebaju odgovarati pojedinci a ne institucije i narod", izjavio je Dodik. Dodao je da se u Srebrenici nije radilo o genocidu i da on nije bio planiran.

LJUBLJANA - Slovenski ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik poslao je u ponedjeljak pismo hrvatskom ministru kulture Boži Biškupiću i ministru poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Petru Čobankoviću u vezi s pločama za označavanje pravila lova na lijevoj obali rijeke Dragonje, javili su slovenski mediji koji se pozivaju na priopćenje slovenskog ministarstva okoliša i prostora. Slovenski ministar Podobnik u pismu dvojici hrvatskih ministara "izrazio je iznenađenje" da su na spomenutom području uz granicu postavljene ploče da je tu dopušten lov s obzirom na to da je riječ o " parku prirode Sečoveljske soline", ekološkom rezervatu oko stare solane na slovenskoj strani koji je "zaštićen po slovenskim zakonima. Spomenuto područje na lijevoj obali Dragonje Slovenija smatra teritorijalno spornim, odnosno smatra ga slovenskim, jer još nije zaključen sporazum o granici.

BRUXELLES - Vijeće za provedbu mira u Bosni i Hercegovini (PIC) trebalo bi u utorak u Bruxellesu donijeti odluku o produžetku mandata Uredu Visokog predstavnika (OHR) za još godinu godinu dana, iako je ranije bilo predviđeno da se on okonča u lipnju ove godine. Glasnogovornik Visokog predstavnika Christiana Schwarza-Schillinga izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu da se čini "kako postoji konsenzus o produženju mandata za još godinu dana". Najutjecajnije europske zemlje te SAD, Kanada, Rusija i Japan koje čine PIC ranije su planirale okončati djelovanje OHR-a u BiH do kraja lipnja ove godine i njegove zadaće prepustiti novom uredu posebnog predstavnika Europske unije (EUSR), ali bez intervencionističkih ovlasti.

LONDON - Britanija će poslati dodatnih 1.400 vojnika u Afganistan nakon što nije uspjela uvjeriti ostale zemlje članice NATO-a da pošalju dodatne snage u tu zemlju kako bi pomogle domaćim vojnicima koji se bore protiv talibanskih pobunjenika, rekao je u ponedjeljak pred članovima parlamenta ministar obrane Des Browne. Dodao je da će ih većina tijekom ljeta biti smještena u pokrajini Helmand, a neki će biti u Kandaharu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙