Autor teksta "Pitanja uz srbijansku rehabilitaciju četništva" Tomislav Vuković predbacuje hrvatskoj političkoj eliti zatvaranje očiju "pred očitim i sve agresivnijim četništvom".
Po njegovim riječima nije riječ ni o kakvoj teoriji zavjere, iracionalnom strahu, bezrazložnom napuhivanju problema, stvaranju nepotrebnih međudržavnih napetosti, nego o stvarnome, povijesnom izazovu pred kojim se ponovno nalazi hrvatski narod.
"Naivno je misliti da se nedavna rehabilitacija četništva u Srbiji ne tiče hrvatskog naroda, kao i svih građana Republike Hrvatske", tvrdi autor, napominjući kako hrvatski narod ima pravo na jasan odgovor na pitanje kako se danas u Hrvatskoj odnositi prema četništvu, posebice stoga što se u novim okolnostima u Republici Srbiji "otvoreno veliča i propagira četništvo kao sastavni dio srpskopravoslavnog identiteta u povijesti i sadašnjosti".
Kako navodi Vuković, da je četnička ideologija "duboko ukorijenjena u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, dokazuje i gotovo šokantan povijesni podatak o 357 poznata svećenika, redovnika i bogoslova, imenom i prezimenom, Srpske pravoslavne crkve - četnika". Do njega je došao, kako navodi, nakon desetogodišnjeg istraživanja Branislav Jeftić koji je sačinio popis s njihovim osobnim podatcima u Srbiji, Crnoj Gori, BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.
U tom kontekstu "Glas Koncila" donosi popis 53 svećenika, pripadnika četničkog pokreta iz Hrvatske ili su djelovali u Hrvatskoj.
Autor napominje da se ne može zanemariti činjenica da je četnička ideologija "nanijela puno zla hrvatskom narodu u Drugom svjetskom ratu i nedavnom Domovinskom ratu" te da nitko od predstavnika hrvatskog naroda nema moralnog prava to zanijekati ili prešutjeti.
Smatra da se o tome trebaju dijaloški oglasiti i uskladiti sadašnje hrvatske vlasti, hrvatski i srpski znanstvenici, Katolička crkva, Srpska pravoslavna crkva u Republici Hrvatskoj, politički predstavnici Srba u Hrvatskoj i drugi.