List prenosi kako tužiteljstvo ICTY-a intenzivno traži jednog crnogorskog novinara kako bi se, u svojstvu svjedoka, pojavio u procesu protiv Šljivančanina.
"Republika" navodi da je interes za svjedočenje novinara porastao početkom studenoga prošle godine, kada je okončano ispitivanje Šljivančanina koji je negirao optužbe tužiteljstva.
U prosincu je obrana završila iznošenje svojih dokaza, dok je tužiteljstvo predočilo da će zahtjevati da im se odobri izvođenje novih svjedoka koji će osporiti neke od dokaza koje je iznijela obrana.
Jedan od novih svjedoka, prema zamisli haškog tužiteljstva, trebao bi biti upravo crnogorski novinar - čije ime, zbog zakonskih propisa, nije moguće objaviti.
Između ostalog, Šljivančanin je negirao i navode koje je taj crnogorski novinar objavio svojevremeno u "Monitoru", a koji su bili citirani dijelovi intervjua koji mu je Šljivančanin dao u studenome 1992. godine, na godišnjicu pada Vukovara.
Šljivančanin tvrdi da je pristao na intervju na nagovor jednog drugog Crnogorca, generala Dimitrija Baucala, tadašnjeg šefa Političke uprave Generalštaba Vojske Jugoslavije.
Intervju je objavljen 27. studenoga 1992. u tjedniku "Monitor" pod naslovom "Zašto sam srušio Vukovar" i nikada nije bio demantiran. U to vrijeme Šljivančanin je bio načelnik štaba Prve gardijske motorizirane brigade s Dedinja, a od listopada 1993. do veljače 1996. godine zapovjednik 5. motorizirane brigade u Podgorici.
Tijekom studenoga prošle godine haški istražitelji su kontaktirali crnogorskog novinara u pokušaju da ga nagovore da svjedoči pred ICTY-em o spornom intervjuu, što je on odbio.
U prosincu je u Podgoricu doputovao i haški tužitelj Marks Moore koji je ponudio novinaru da svjedoči kao zaštićeni svjedok, a potom i mogućnost da trajno emigrira i sa riješenim egzistencijalnim pitanjem nastani se u trećoj zemlji, piše list.
Novinar je odbio svjedočiti, pozivajući se, između ostalog, na univerzalne novinarske kodekse, nakon čega je Den Haag alarmirao crnogorske vlasti apelom da učine sve kako bi se novinar ipak pojavio u procesu protiv Šljivančanina.
Početkom siječnja je u Viši sud u Podgorici stigao je službeni nalog iz Den Haaga da se crnogorskom novinaru uruči poziv za svjedočenje.
Nalog sadrži neke od biografskih podataka traženog novinara, moguću lokaciju i njegov broj mobilnog telefona.
Sudske vlasti su, u međuvremenu, naložile Upravi policije da locira, pronađe i uruči poziv crnogorskom novinaru, piše list.