FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

ZAGREB, 21. veljače 2007.(Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta
ZAGREB, 21. veljače 2007.(Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta

VILNIUS - Hrvatska će EU unijeti nemale ljudske potencijale i ekološki očuvane prirodne resurse, vratit će Europi dio njezine kulturne, jezične, umjetničke baštine i tradicije bez koje ona ne može biti kompletna, rekao je u srijedu predsjednik Republike Stjepan Mesić na predavanju na Institutu za vanjske poslove i političke znanosti u Vilniusu, dodavši da bi volio da Hrvatska uđe u Uniju do kraja njegovog mandata 2010. godine. Od Europe će zauzvrat, među ostalim, dobiti trajan mir, rekao je Mesić na predavanju "Hrvatska na putu prema EU" u Vilniusu, na početku drugog dana svog posjeta Litvi. Za zemlju koja je iskusila brutalan rat, priključenje najznačajnijem mirovnom procesu u modernoj povijesti, najveće je postignuće, naglasio je predsjednik Mesić. Doadao je da je Hrvatska sebi postavila dva prirodna vanjskopolitička prioriteta - ulazak u EU i NATO.

ZAGREB - Napori za oslobađanje dvojice Hrvata i jednog Crnogorca otetih u nedjelju u Nigeriji i dalje traju, doznaje u srijedu Hina iz Ureda glasnogovornika MVPEI-a. Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija "u stalnoj je komunikaciji sa svim relevantnim čimbenicima koji mogu dovesti do pozitivnog rješavanja slučaja otetih dvojice hrvatskih i jednog crnogorskog državljanina u Nigeriji". Hrvatski državljani Renato Garma i Mate Luša, te državljanin Crne Gore Milan Smolović oteti su u nedjelju u Nigeriji. Tvrtka HydroDive koja ih je zaposlila, objavila je u utorak da surađuje s nigerijskim vlastima kako bi pomogla u oslobađanju.

BEČ - Srbi i Albanci u srijedu su započeli završne pregovore o planu UN za Kosovo, a posrednik Martti Ahtisaari pozvao je dvije potpuno suprotstavljene strane da pronađu nešto oko čega će se suglasiti. "Želimo dvjema stranama dati priliku da prođu kroz plan" koji Kosovu nudi put prema neovisnosti pod nadzorom EU, rekao je Ahtisaari novinarima. "Ako se možemo dogovoriti oko nečega što trenutačno ne postoji u planu, ozbiljno ćemo to razmotriti", dodao je. No posebni izaslanik UN upozorio je da ne treba očekivati "čudo", odnosno kompromis između zahtjeva kosovskih Albanaca za punom neovisnošću i ponude druge strane o autonomiji u sklopu Srbije, jer nema ni naznake pomirenja između izaslanika.

SARAJEVO - Američka vlada snažno podupire Bosnu i Hercegovinu u njenim nastojanjima da postane punopravna članica NATO-a, a pružit će i pomoć toj zemlji u reformi obrane i njenih oružanih snaga, izjavio je u srijedu u Sarajevu Daniel Fata, zamjenik pomoćnika američkog ministra obrane zadužen za europsku i politiku prema NATO-u. Fata se u Sarajevu sastao s članovima Predsjedništva BiH, a nakon tih razgovora novinarima je kazao kako i unutar NATO-a postoji puna spremnost da se podrži dalje približavanje BiH Alijansi. Istaknuo je kako je preduvjet za to ispunjenje obveza koje za BiH proistječu iz summita NATO-a u Rigi kada je donesena odluka o primanju te zemlje u program "Partnerstvo za mir". Dio tih obveza je i nastavak pune suradnje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, kazao je Fata.

ZAGREB/NEW YORK - Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda jednoglasno je odobrilo mirovnu misiju Afričke unije (AU) koja će idućih šest mjeseci pomoći stabilizirati stanje u Somaliji i pripremiti je za moguće raspoređivanje UN-ovih vojnika, prenose agencije u srijedu. Rezolucijom prihvaćenom u utorak navečer po američkom vremenu UN poziva 53 afričke nacije da svojim vojnicima sudjeluju u mirovnoj misiji (Amisom) od 8.000 ljudi, javlja Associated press. Tekstom rezolucije pozivaju se druge članice UN-a da financijski pomognu misiju AU unije koju bi trebali naslijediti vojnici UN-a s dugotrajnijim mandatom uspostave trajnog mir na Rogu Afrike.

MOSKVA - Izrael i Palestinci morali bi izravno pregovarati o političkoj budućnosti Palestine, rekao je u srijedu ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov uoči sastanka velikih sila o Bliskome istoku. "Mi (Rusija) aktivno ćemo podupirati izravne kontakte između (palestinskoga predsjednika) Mahmuda Abasa i Ehuda Olmerta", rekao je Lavrov u intervjuu za državni dnevnik Rosiskaja Gazeta. "Kontakte koji se neće baviti samo otvaranjem jedne ili druge kontrolne točke, već pregovaranjem o onome što Kvartet naziva političkim horizontom Palestine". Ministri vanjskih poslova Europske unije, Sjedinjenih Država, Ujedinjenih naroda i Rusije, tzv. Kvartet za Bliski istok, sastat će se u Berlinu i razgovarati o odnosu prema budućoj palestinskoj vladi nacionalnoga jedinstva.

DŽAKARTA - Indonezija želi raspolagati i izvorima nuklearne energije kako bi mogla odgovoriti svojim rastućim potrebama, izvještava u srijedu tisak u glavnome gradu Džakarti. Indonezijska vlada planira 2008. raspisati javni natječaj za gradnju prve atomske centrale na arhipelagu, izjavio je Natio Lasman, predsjednik Indonezijske agencije za nuklearnu energiju. Indonezija je 1997. godine zamrznula civilne nuklearne projekte jer se tomu protivilo javno mijenje, a pronađena su i nalazišta prirodnog plina. Četvrta najnaseljenija zemlja svijeta i jedina država jugoistočne Azije članica OPEC-a (Organizacija zemalja izvoznica nafte), Indonezija zadnjih godina bilježi pad proizvodnje u naftnom sektoru te je počela uvoziti naftu.

NEW DELHI - Indija i Pakistan, nuklearne sile južne Azije, u srijedu su u New Delhiju potpisale sporazum o smanjenju opasnosti od incidenata povezanih s nuklearnim oružjem. Sporazum su svečano potpisali dužnosnici ministarstava vanjskih poslova dviju zemalja nakon završetka razgovora dvojice ministara, pakistanskog Khurshida Kasurija i indijskog Pranaba Mukherjeeja. Susret je održan unatoč činjenici da je u noći s nedjelje na ponedjeljak izveden napad na "vlak prijateljstva" između dviju susjednih zemalja u kojem je poginulo 68 ljudi. Dvojica ministara supredsjedaju u srijedu sastanku mješovitog povjerenstva, uspostavljenog 2004. prilikom obnove mirovnog procvesa, koje će pokušati riješiti nesuglasice koje već 60 godina truju odnose Indije i Pakistana, prije svega glede Kašmira.

COLOMBO - Vlada Šri Lanke u srijedu je zatražila od susjedne Indije da se više potrudi oko sprečavanja krijumčarenja oružja koje Tamilskim tigrovima stiže preko uskoga tjesnaca Palka što dijeli dvije države. "Znamo da je Indija uvijek uz nas, ali osjećamo da je došlo vrijeme da Indija poduzme više kako tamilski teroristi ne bi krijumčarili oružje", rekao je vladin glasnogovornik Keheliya Rambukwella. Separatistička organizacija Tamilskih tigrova u Indiji je zabranjena kao teroristička, ali uživa određenu naklonost 56 milijuna indijskih Tamila koji uglavnom žive u južnoindijskoj saveznoj državi Tamil Naduu i imaju rodbinu ili tradicionalne veze sa 3,1 milijunom pripadnika tamilske manjine u Šri Lanki.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙