Posljednji sukob izazvao je najveću napetost između dviju zemalja otkako je EU u listopadu 2005. započela pristupne pregovore s Hrvatskom, ocjenjuje britanski dnevnik.
FT potom iznosi kronologiju sukoba, od govora talijanskog predsjednika u subotu na obilježavanju dana sjećanja na fojbe i ocjena poput "slavenskog plana za pripajanje teritorija", "barbarstva stoljeća", "etničkog čišćenja" i "slavenske krvoločne mržnje i bijesa", do Mesićeve reakcije u ponedjeljak i tvrdnje kako se u tom govoru "ne mogu previdjeti elementi otvorenog rasizma, povijesnog revizionizma i političkog revanšizma".
Mesićeve ocjene izazvale su bijes u talijanskoj javnosti, napominje FT, dodajući kako je to u telefoskom razgovoru s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom prenio i talijanski premijer Romano Prodi.
Dnevnik podsjeća kako ne postoji službeni datum za ulazak Hrvatske u EU, ali da je Rim u određenoj prednosti nad Zagrebom zbog činjenice da status punopravne članice Hrvatskoj mora odobriti svih 27 članica, pa tako i Italija.
No Prodi je Financial Timesu, podsjeća taj list, u studenom rekao kako vjeruje da bi EU trebala ostaviti otvorena vrata za članstvo Hrvatske zbog demokracije i političke stabilnosti cijele regije.
Bivši ministar vanjskih poslova u vladi Silvija Berlusconija Gianfranco Fini ustvrdio je kako je Mesić napadom na talijanskog predsjednika u trenucima kad Hrvatska želi ući u EU postigao "autogol koji će odjeknuti".
"Riječi gospodina Mesića više su od problema, jer zemlja ulazi u EU ako, prije svega, poštuje povijesnu istinu", rekao je Fini.