Usprkos pritiscima dužnosnika eurozone koji su se nadali snažnijem signalu, G7 nije izričito spomenuo slabi jen u zaključnom priopćenju.
Umjesto toga, ministri financija Velike Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana i SAD-a tek su izrazili nezadovoljstvo nestabilnošću tečajeva, odabravši kao metu kritike Kinu i pozvavši Peking da osigura fleksibilniji tečaj juana.
"To znači da članice G7 smatraju da bi tržišta, posebno ona valutna, trebala uočiti rizik koji sa sobom donosi prekomjerno naginjanje u bilo kojem smjeru", zaključio je japanski ministar financija Koji Omi.
Dužnosnici eurozone nisu skrivali zabrinutost zbog pada tečaja jena i jačanja tečaja eura, strahujući da će taj trend potkopati konkurentnost europske robe i time prigušiti rast. No, SAD nije dijelio njihovu zabrinutost, preusmjerivši pozornost na navodno prenizak tečaj kineskog juana.
U početku je odustajanje od izričitog spominjanja jena u službenom priopćenju sa sastanka G7 protumačeno kao politička pobjeda stajališta SAD-a i Japana, da bi se u izjavama nakon skupa iskristaliziralo da su čelnici možda odlučili zauzeti neutralan stav kako bi izbjegli previranja na svjetskim tržištima valuta.
Naime, oštro intonirano priopćenje i nedvosmisleno ukazivanje na nizak tečaj jena, a time i naznaka mogućeg pritiska na Japan da podupre tečaj jena, bili bi uznemirili trgovce koji naveliko ulažu u takozvanu "vezanu trgovinu" - odnosno uzimanje zajmova u jeftinim jenima radi kupovine valuta s višim prinosom. Vrijednost "vezane trgovine" u svijetu po nekim procjenama doseže između 200 milijuna i 1.000 milijardi dolara.