FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Rockwool Adriatic nema namjeru zaustaviti gradnju tvornice kamene vune u Pićnu

PIĆAN,9. veljače 2007.(HINA) - Tvrtka Rockwool Adriatic, unatoč prosvjedima ekoloških udruga, nema namjeru zaustaviti gradnju tvornice kamene vune u Pićnu, na Labinštini, što je greenfield investicija vrijedna 75 milijuna eura, ustvrdio je direktor Rockwool Adriatica Bartosz Stentoft na današnjem službenom predstavljanju te tvrtke.
PIĆAN,9. veljače 2007.(HINA) - Tvrtka Rockwool Adriatic, unatoč prosvjedima ekoloških udruga, nema namjeru zaustaviti gradnju tvornice kamene vune u Pićnu, na Labinštini, što je greenfield investicija vrijedna 75 milijuna eura, ustvrdio je direktor Rockwool Adriatica Bartosz Stentoft na današnjem službenom predstavljanju te tvrtke.

"Dobili smo suglasnost resornog ministarstva, posjedujemo lokacijsku i građevinsku dozvolu i smatramo da nema razloga zaustaviti izgradnju unatoč protivljenju ekoloških udruga", poručio je Stentoft.

Naime, izgradnji tvornice kamene vune usprotivile su se ekološke udruge koje su i prosvjedom 27. siječnja u Pićnu zatražile obustavu gradnje. Ujedno, članovi tih udruga smatraju kako je oko 6.500 potpisa građana na peticiji protiv gradnje tvornice dovoljno za raspisivanje referenduma.

Čelnici tvrtke danas su podsjetili da je 2005. Rockwool Adriatic u suradnji s Hrvatskom agencijom za poticanje ulaganja i izvoza odabrao poduzetničku zonu općine Pićan kao optimalnu lokaciju za izgradnju nove tvornice, da je gradnja tvornice započela u kolovozu 2006. godine, nakon 13 mjeseci uloženih u izradu Studije o utjecaju na okoliš, javne rasprave i dobivanja svih potrebnih suglasnosti i ishodovanja nužnih dozvola.

"Svi radovi odvijaju se prema našim planovima i početak proizvodnje očekuje se u rujnu 2007. godine", kazao je Stentoft i dodao da tvrtka ima 30 zaposlenih, a do rujna je u planu zapošljavanje još sto radnika uglavnom s područja Pićna i okolice.

Glasnogovornik Rockwool Adriatic Paolo Guanzani ističe da je jedna od osnovnih postavki održiva razvoja postizanje optimalne ravnoteže ulaznih i izlaznih energija, te da se taj princip primjenjuje i na tvornice Rockwoola.

"Budući da će sva ulazna sirovina biti prerađena u dva proizvoda - kamenu vunu i brikete, nećemo praktično imati otpada kojeg će trebati zbrinjavati", kazao je.

Dodaje kako u Njemačkoj i Norveškoj ljudi žive u neposrednoj blizini tvornice, pa upravo iz tog razloga i u Pićnu "žele istu stvar kako bi postali dobri susjedi"

Voditelj procesa kvalitete i ekologije Neven Vlačić ističe kako su u studiji o utjecaju na okoliš, koju je za Rockwool Adriatic izradio tim stručnjaka, navedene i analizirane sve tvari koje se emitiraju iz tvornice, a koje su, kako je rekao, prema hrvatskim i EU propisima relevantne za ovu vrstu postrojenja.

"Za tvari specifične za proizvodnju kamene vune, kao što su fenol, formaldehidi, sumporovodik, koncentracije štetnih tvari u dimnjaku su na niskoj razini, a ispuštanjem se postiže razrjeđenje od 1000 - 10000 puta, pa prizemne koncentracije nisu opasne po zdravlje", ustvrdio je Vlačić.

Dodao je kako iz kupole gdje će se koristiti koks količina ispušnih plinova odgovara emisiji oko 1400 kućnih ognjišta ili oko 270 automobila.

"S obzirom na planirane emisije studijom je potvrđeno da na području lokacije neće doći do promjene postojeće prve kategorije kakvoće zraka", zaključio je Vlačić dodavši kako će se tijekom rada tvornice mjeriti taloženje štetnih tvari na nekoliko obližnjih lokacija kako bi se pratile količine taložnih čestica na tlu.

Danska grupacija Rockwool, čije tvrtke posluju u niz zemalja svijeta, kako je istaknuto, najveći je proizvođač negorive, okolini neštetljive, toplinsko izolacijske kamene vune za upotrebu u građevinarstvu, industriji i energetici.

(Hina) xdspo ybn

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙