Pneumokokne bolesti, koje uključuju infekcije pluća, krvi i mozga, vodeći su uzrok smrti u male djece. U SAD-u se djeca rutinski cijepe protiv tih bolesti, dok se u zemljama u razvoju još raspravlja o troškovima i koristima od takvog rutinskog cijepljenja.
Zaključak da bi se takvo cijepljenje troškovno isplatilo temelji se na ekonomskoj analizi pneumokokne vakcinacije male djece u 72 zemlje u razvoju koju je financirao Globalni savez za cjepiva i imunizaciju (GAVI). U istraživanju s uspoređivalo podatke o djeci koja su cijepljena u 6., 10. i 14. tjednu starosti s onom koja nisu bila cijepljena.
Istraživanje je pokazalo da će bez pneumokoknog cijepljenja godišnje umirati otprilike 3,8 milijuna djece između tri i 29 mjeseci starosti. Ako pnenumokokno cijepljenje bude provedeno na razini kao što je danas cijepljenje protiv difterije-tetanusa-pertusisa (DTP cjepivo), autori istraživanja procjenjuju da bi svake godine bilo spriječeno 262.000 smrtnih slučajeva u djece. A kada bi svako dijete primilo pneumokokno cjepivo, godišnje bi se spriječila smrt 407.000 djece.
Uz pretpostavku da cjepivo košta pet dolara po dozi, neto trošak rutinskog pneumokoknog cijepljenja stajao bi 838 milijuna dolara. Usporedivši taj trošak s visinom bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, istraživači su zaključili da bi takvo cijepljenje bilo troškovno učinkovito u gotovo svim zemljama uključenim u istraživanje.