Gripa u Hrvatsku obično stiže iza Nove godine no kako se, osim sporadičnih slučajeva, epidemija još nije pojavila ni u susjednim europskim zemljama, epidemiolozi je ne očekuju tako skoro niti u Hrvatskoj.
Lani se gripa kod nas pojavila tek u ožujku, a obolio je iznimno mali broj ljudi, tek oko 1.500 na cijelom području Hrvatske, pa se ne može niti govoriti o epidemiji, podsjeća Kaić.
Prošle je sezone zabilježeno rekordno zanimanje građana za cijepljenje pa je potrošeno 580.000 doza cjepiva, što je najveća potrošnja cjepiva u gotovo 40 godina, koliko se u nas provodi cijepljenje protiv gripe.
Ovogodišnja narudžba veća je za 30 posto od lanjske, kada je pojava ptičje gripe u svijetu izazvala pojačani interes za cijepljenje i protiv "ljudske gripe".
HZJZ je u proljeće prošle godine anketirao Županijske zavode za javno zdravstvo i na temelju tih rezultata naručio za ovu sezonu čak 700.000 doza, što je ukupno stajalo oko 30 milijuna kuna.
"Zasad nemamo podatke koliko se građana ukupno cijepilo od 20. studenoga, kad je cijepljenje započelo, ali je odaziv znatno manji nego lani, tako da u svim županijskim zavodima za javno zdravstvo i domovima zdravlja još nisu potrošene dobivene doze", napominje Kaić dodajući da se građani i dalje mogu cijepiti.
Ponovio je da humano cjepivo protiv gripe ne štiti od ptičje gripe, ali građani mogu biti mirni jer u Hrvatskoj dosad nitko nije obolio od ptičje gripe, a teško će je i dobiti.
Cjepivo koje preostane od ove sezone ne može se iskoristiti za iduću jer mu je rok trajanja, ovisno o proizvođaču, samo do travnja ili lipnja ove godine.
Cjepivo je besplatno za osobe starije od 65 godina, kronične bolesnike i zdravstveno osoblje, a ostali ga plaćaju 60 kuna.
Ove godine kod nas se očekuju inačice uobičajenih sojeva virusa gripe - virusi A tipa Nova Kaledonija H1N1 i Wisconsin H3N2, te virus B tipa Malaysia.