Najviše se napada izjava hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića za talijansku televiziju da su fojbe bile zločin, ali i osveta za zločine talijanske fašističke vojske, ali nije slučajno što talijanski tisak ovih dana intenzivno piše o položaju Roma u Sloveniji, primjećuje list.
"Dan sjećanja ove godine pada na okruglu, 60. obljetnicu potpisa pariškog mirovnog ugovora koja je stavila pečat na to kome pripadaju Istra i Slovensko primorje", piše iz Rima suradnik mariborskog lista, inače bivši talijanski senator i predstavnik slovenske manjine u Italiji, Stojan Spetič.
"U Rimu će povodom Dana sjećanja biti uobičajeno primanje na Kvirinalu, ali središnje svečanosti bit će u Trstu, kod Basovizze, gdje je s pet milijuna eura obnovljen spomenik na nekadašnjem rudokopu iz kojega su saveznici nakon rata izvukli dvanaest mrtvih tijela", navodi Spetič. Uz to, u Trstu će se okupiti gradska vlast na komemoraciji kojoj će prisustvovati i tršćanski biskup.
"Na programu su molitve i govori, te podjela posebnih priznanja rodbini onih koji su bili ubijeni nakon rata koji su se, kako je rekao predsjednik donjeg doma parlamenta Luciano Violante, borili protiv slavenizacije Istre i Primorja", navodi Spetič koji dodaje da svojom kampanjom pred praznik dodatno "dižu temperaturu" i talijanski mediji.
"Usklađenom kampanjom napada se hrvatski predsjednik Stipe Mesić jer je za talijansku televiziju rekao da su ubojstva onih koji su bačeni u kraške i istarske fojbe bili zločin, a ujedno i osveta za zločine koje je u Jugoslaviji počinila talijanska fašistička vojska. U vezi bijega Talijana iz Istre Mesić je rekao da svi nisu bili prognani, nego ih su se mnogi odlučili za optiranje, te su se odselili u Italiju. Da barem to nije rekao - jer uslijedila je poplava kritika, od krajnje desnice do umjerene ljevice, uključujući i podtajnika u ministarstvu trgovine. Slovenac u talijanskoj vladi Miloš Budin rekao je da su ubojstva (onih koji su završili u fojbama) bili posljedica sukoba dvaju nacionalnih planova na teritoriju koji je etnički pluralan", navodi Spetič.
Tu kampanju u italiji nije teško, dodaje, povezati s nedavnim boravkom najprije šefa talijanske diplomacije Massima D'Aleme, a onda i premijera Romana Prodija Ljubljani, gdje su otvorili pitanje optanata i revizije rimskog sporazuma o napuštenoj imovini esula.
"Uobičajeno je da takve pritiske prate medijske kampanje koje drugu partnersku stranu nastoje staviti u problematičan položaj i obrambenu poziciju", navodi Spetič. I ove je godine u spomenutoj kampanji, dodaje, i dosta protuslovenskih tonova iako je u fokusu izjava hrvatskoj predsjednika.
"Vjerojatno nije slučaj da ugledna rimska La Repubblica koja je list umjerenih lijevih reformista posvećuje cijelu stranicu Sloveniji i iseljenoj romskoj obitelji Strojan. U reportaži opisuje rušenje njihova naselja pred sam Božić, te napade lokalnih seljaka na predsjednika Janeza Drnovšeka koji je obitelji pokušavao dostaviti humanitarnu pomoć. List objavljuje i mišljenje uglednog hrvatskog pisca Predraga Matvejevića koji smatra da je Slovenija inače uspješna i razvijena zemlja, ali i država koja ne prikriva apetite da 'podigne zidove' prema drugima i drukčijima, dok se u slovenskoj politici 'afirmira autoritarizam po uzoru na Tuđmanov", piše u svom prilogu iz Rima za mariborski "Večer" Stojan Spetič.