U priopćenju za javnost GONG podsjeća da je u posljednjih nekoliko godina u više navrata upozoravao na nesređenost popisa birača u inozemstvu u kojima se i dalje nalazi veliki broj umrlih osoba i postojanja slučajeva osoba s dvostrukim prebivalištima.
Također upozorava i da nakon gotovo godinu dana od donošenja Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu, DIP još nije konstituiran, odnosno njegovi članovi nisu izabrani, što ukazuje na činjenicu da važnost te institucije koja postoji u većini demokratskih zemalja nije shvaćena dovoljno ozbiljno. U situaciji "5 do 12", s približavanjem rokova za izbore, Vlada već odlučuje mijenjati Zakon koji još nije ni zaživio tako da u DIP, kako tvrde, vraća dio članova "starog" DIP-a, strahujući kako novi DIP možda ne bi bio u mogućnosti organizirati i provesti naredne parlamentarne izbore.
No, usprkos Zakonu i konstituiranju DIP-a kao stalnog tijela, u GONG-u procjenjuju da će i u ovom slučaju DIP biti konstituiran neposredno pred izbore, odnosno u vrijeme koje već zahtijeva puni angažman njegovih članova te se na ovaj način zapravo ponavlja situacija kakva se događala prije svih dosadašnjih izbora kad je DIP bio "ad hoc" tijelo, a koja je trebala biti spriječena upravo spomenutim Zakonom i konstituiranjem DIP-a kao stalnog tijela.
Nakon parlamentarnih izbora 2005., odnosno prije točno dvije godine, Šeks je najavio izbornu reformu, podsjećaju iz GONG-a. No, nakon dvije godine, DIP još nije konstituiran, a već se najavljuju izmjene Zakona o DIP-u, zatim novi Zakon o popisima birača još nije donesen, a svaki dan odgađanja ugrožava njegovu implementaciju, a financiranje izbornih kampanja nije regulirano niti posebnim zakonom, niti novim Prijedlogom zakona o financiranju političkih stranaka i izbornih kampanja, ističu u GONG-u.