ZAGREB, 28. siječnja 2007.(Hina) - Pregled sportskih događaja do 12.30 sati:

MELBOURNE

Prvi tenisač svijeta Švicarac Roger Federer pobjednik je Grand Slam turnira Australian Open nakon što je u finalu u Melbourneu svladao Čileanca Fernanda Gonzaleza sa 7:6 (2),6:4, 6:4. Švicarac je prvi od Bjoerna Borga 1980. koji je Grand Slam turnir osvojio bez izgubljenoga seta. Federeru je to treći naslov na Australian Openu, ukupno deseti osvojeni Grand Slam u karijeri.

KITZBUEHEL/ZAGREB

Hrvatski skijaš Ivica Kostelić zauzima deseto mjesto nakon prve vožnje slaloma za Svjetski kup u austrijskome Kitzbuehelu, dok je Dalibor Šamšal odustao.Kostelić za vodećim iz prve vožnje Talijanom Manfredom Moelggom zaostaje 79 stotinki, a drugi, treći i četvrti su Austrijanci Manfred Pranger (+0.26), Mario Matt (+0.39) i Rainer Schoenfelder (+0.51). Peti je jučerašnji pobjednik Šveđanin Jens Byggmark (+0.52). Druga vožnja na rasporedu je u 13.15 sati.

KIJEV

Predsjednik Ukrajinskoga nogometnoga saveza Hrihori Surkis optužio je poljskog ministra sporta da namjerno sabotira zajedničku kandidaturu Poljske i Ukrajine za domaćina Europskoga nogometnoga prvenstva 2012., za koje se još natječu Hrvatske i Mađarska, te samostalno Italija. "Ministar Lipiec nam je zabio nož u leđa, a upravo je nevjerovatno da sportski ministar jedne zemlje može na tako bezočan način raditi protiv interesa svoje domovine, kao i Ukrajine. Radi se o čistoj izdaji", kazao je Surkis. Lipiec je prošlog tjedna suspendirao Poljski nogometni savez nakon afere oko namještanja rezultata utakmica, a tom akcijom je šanse zajedničke poljsko-ukrajinske kandidature za dobijanje domaćinstva sveo na minimum. Reagirali su i FIFA i UEFA, koje su zaprijetile izbacivanjem Poljske sa međunarodnih natjecanja ukoliko Lipiec ne promijeni svoju odluku, koja se u nogometnim krugovima smatra uplitanjem politike u sport. UEFA će odluku od domaćinu EURA 2012 donijeti u travnju.

BOSTON

Etiopska atletičarka Tirunesh Dibaba oborila je mitingu u Bostonu dvoranski svjetski rekord na 5000 metara. Dibaba je u Bostonu 5000 metara trčala za 14:27.42 minuta, što je za pet i pol sekundi brže od njezina prijašnjega svjetskoga rekorda, postavljenoga prije dvije godine također u Bostonu.

MIAMI/ZAGREB

Hrvatski jedriličar Milan Vujasinović u klasi laser zauzeo je 13. mjesto na Rolex Miami OCR, Grade 1 regati olimpijskih klasa koja je danas završena u Miamiu. Vujasinović (Labud, Split) je nakon ukupno 12 plovova bio 13., a zadnjeg dana imao je pobjedu i 11. mjesto, te da u prvom plovu dana nije prestupio na startu i zaradio diskvalifikaciju sigurno bi bio među deset najboljih u plovu za odličja. Daniel Mihelić (Galeb, Kostrena) završio je natjecanje na 26. mjestu. Pobjednik regate u klasi Laser je Portugalac Gustavo Lima, drugi i treći su Australci Tom Slingsby i Michael Blackburn.Mateja Petronijević (Uljanik Plovidba, Pula) malo je pokvarila svoj plasman zadnjeg dana, nakon 12 plovova nastup je završila kao 19. u klasi Laser Radial. Tini Mihelić (Galeb) pripalo je 27. mjesto. Prvo mjesto u Laser Radialu pripalo je Finkinji Sari Multala, drugo Litvanki Gintare Volungeviciute, a treće Belgijki Evi Van Acker.U klasi Zvijezda dva plova jučer dobro su odjedrili Lovrović/Mikuličić (3.Maj, Rijeka), bili su peti i 12. te nakon osam regata drže 18. mjesto.

NEW YORK

New Orleans Hornetsi su u svojoj dvorani svladali Utah Jazz (94:83), za koje je Gordan Giriček za 10 minuta igre imao učinak od 3 koša (šut 0:3), te po 1 skok, asist i blokadu. Utah je utakmicu igrala bez ozlijeđenoga Andreja Kiriljenka, a poraz je bio neminovan kada je već u prvoj četvrtini ozlijedio koljeno njihov najbolji strijelac Carlos Boozer.

Dallas Mavericksi su sa 106:104 dobili Sacramento Kingse, a Teksašane je spasio Dirk Nowitzki (32) koji je sa 11 poena napravio preokret ua zadnjoj četvrtini. Mavericksi (36:9) ostaju na čelu lige, a Sacramento je sinoć imao idealnu šansu da konačno prekine niz poraza u Dallasu, koji se sada popeo na 13. New Jersey je sa 112:102 slavio na gostovanju kod Denvera, a briljirao je Vince Carter sa 40 koševa, od čega 20 u zadnjoj četvrtini, dok su zvijezde Denvera Carmelo Anthony i Allen Iverson zajedno gađali 11:33. Portland je nakon dva produžetka dobio Memphis (135:132), a utakmicu karijere odigrao je Zach Randolph koji je postigao 42 poena, ali je i potrošio 40 lopti. Chicago je sa 100:97 dobio prvake iz Miamia, koji još uvijek željno očekuju povratak Shaquillea O'Neala.

MADRID

U susretu 20. kola Španjolske lige Villarreal je na svom stadionu svladao Real Madrid sa 1:0 pogotkom Marcosa (68).

MADRID

U prvom dvoboju 20. kola španjolskog nogometnog prvenstva Atletico iz Madrida i Racing iz Santandera su odigrali 1-1. Poveli su gosti preko Nikole Žigića (74), a izjednačio je Pablo Ibanez (75).

U boje utakmice 21. kola talijanskog nogometnog prvenstva odigrane u subotu pobjede su odnijeli gosti, Lazio je s visokih 3-0 svladao trećeplasirani Palermo, dok je Udinese sa 3-2 bio bolji od domaćeg Torina.

Torino - Udinese 2-3 (Elvis Abbruscato 77, 90 / Chris Obodo 18, Paulo Barreto 32, Asamoah Gyan 61)

Palermo - Lazio 0-3 (Tommaso Rocchi 44, 79-11m, Sebastiano Siviglia 52)

PARIZ

Hrvatski nogometni reprezentativac Jerko Leko odigrao je svih 90 minuta za svoj Monaco u 1-0 pobjedi na gostovanju protiv Sedana u 22. kolu francuskog prvenstva.

Jedini pogodak postigao je Jan Koller već u 2. minuti.

Peterostruki prvak Lyon nastavlja s neuvjerljvim igrama, ovoga je puta na svom terenu protiv Nice odigrao tek 1-1, no zahvaljujući velikoj zalihi i dalje je uvjerljivo vodeći, sada mu se drugi Lille primakao na 12 bodova zaostatka.

REZULTATI 22. KOLA:

Sedan - Monaco 0-1 (Jan Koller 2)

Nantes - Lorient 0-2 (Andre-Pierre Gignac 21, Fabrice Abriel 54)

Bordeaux - Lille 0-1 (Marouane Chamakh 78-ag)

Lyon - Nice 1-1 (Milan Baroš 40 / Bakary Kone 34)

Paris St Germain - Sochaux 0-0

Rennes - Valenciennes 1-0 (Romain Danze 6)

Toulouse - Troyes 1-1 (Dominique Arribage 27 / Cedric Barbosa 8)

Le Mans - Marseille 2-0 (James Fanchone 38, Grafite 83-11m)

ZADAR

U dvoboju 19. kola regikonalne košarkaške "NLB" lige Zadar je iznenađujuće izgubio na svom terenu od Heliosa iz Domžala sa 83-85(31-21, 13-19, 24-27, 15-18).Najefikasniji u sastavu Zadra bio je Carl English sa 26 koševa, a kod Heliosa Smiljan Pavič sa 20 pogodaka.Nakon 19 kola Zadar ima omjer pobjeda i poraza 11-8, a Helios 9-10.

BEOGRAD

U dvoboju 19. kola regionalne "NLB" lige košarkaši Splita CO pretrpjeli su još jedan težak poraz, u Beogradu su izgubili od Partizana sa 81-111 (18-24, 22-33, 19-27, 22-25).

Po 15 koševa za Splićane postigli su Car, Kedžo i Perić, dok je najefikasniji u Partizanu bio Bogdanović sa 18.Splićani imaju omjer pobjeda i poraza 2-17, a Partizan 14-5.

MANNHEIM

Rezultati utakmica pretposljednjeg kola razigravanja po skupinama na Svjetskom prvenstvu za rukometaše što se igra u Njemačkoj: