Za tjedan dana Ahtisaari će službeno predstaviti svoj prijedlog rješenja statusa Kosova Prištini i Beogradu. Iz diplomatskih izvora saznaje se da Kosovo može računati na neku vrstu uvjetne neovisnosti te da će ostati pod međunarodnim nadzorom i nakon određivanja njegova statusa, a ulogu Ujedinjenih naroda u toj pokrajini postepeno će preuzeti civilna misija Europske unije.
Martti Ahtisaari, koji je u Beču od veljače prošle godine posredovao u pregovorima između Srbije i kosovskih Albanaca, trebao bi svoj prijedlog o statusu Kosova u ožujku podnijeti na usvajanje Vijeću sigurnosti UN-a, koje ima posljednju riječ u rješavanju kosovskog pitanja.
Pozivajući se na diplomatske izvore, novinske agencije prenose da je Ahtisaarijev prijedlog izazvao različite reakcije na sastanku Kontaktne skupine. Rusija se navodno zauzela za odgodu rješenja statusa Kosova do formiranja nove vlade u Srbiji, dok su sve ostale članice Kontaktne skupine iskazale potporu Ahtisaarijevu prijedlogu i smatraju da kosovski Albanci imaju pravo na samoodređenje te ne vide razloge za odgodu rješenja.
Rusija je, prema diplomatskim izvorima, i na sastanku Kontaktne skupine ponovila stajalište da neće podržati rješenje koje je protiv volje Srbije. Poznato je da se Srbija protivi neovisnosti Kosova što je pak glavni cilj kosovskih Albanaca.
U diplomatskim krugovima se ipak ocjenjuje, kako javljaju agencije, da još ima dovoljno manevarskog prostora za približavanje suprotnih stajališta Prištine i Beograda čime bi se izbjeglo rusko stavljanje veta u Vijeću sigurnosti.