U intevjuu "Večernjim novostima" od četvrtka Kojen, koji je ujedno i savjetnik premijera Vojislava Koštunice, kazao je da je postalo jasno "da ni u Kontaktnoj skupini ni među ključnim članicama Vijeća sigurnosti UN-a nema suglasnosti o ključnom pitanju: autonomija ili neovisnost Kosova".
"Ahtisaari će ponuditi jedan mogući odgovor na to pitanje, a zatim će se pregovarački proces nastaviti. Želja je svih da se u razumnom roku dođe do rješenja, ali umjetno postavljanje rokova nije realistično, niti je dosad dalo neki rezultat", kazao je Kojen. Dodao je da postoji mogućnost organiziranja novih pregovora u Beču, ali da će svakako biti bilateralnih pregovora Beograda i Prištine s ključnim zemljama međunarodne zajednice, pri čemu će Srbija nakon parlamentarnih izbora moći "nastaviti politiku razložnog kompromisa".
"Na početku Ahtisaarijevog mandata, i u inozemstvu i kod nas, mnogi su smatrali da je neovisnost svršena stvar. Danas, situacija je očito drukčija", kazao je Kojen, koji smatra da do nove rezolucije o Kosovu ne može doći bez približavanja stajališta Rusije, koja je nedavno najavila mogućnost veta na rješenje neprihvatljivo za Beograd kao i Kine s jedne i zapadnih sila s druge strane.
"Dok rusko stajalište o vetu bude na snazi, ne vjerujem da će zapadne zemlje u Vijeću sigurnosti formalno predlagati rezoluciju koja otvara put za neovisnost Kosova", zaključio je Kojen, dodajući da, za razliku od Beograda koji u pregovorima nastupa s jakim argumentima, albanska strana samo prijeti nasiljem ukoliko Kosovo ne dobije neovisnost.
Glavni izaslanik UN-a Martti Ahtisaari najavio je da će iznijeti prijedlog rješenja za status Kosova nakon parlamentarnih izbora u Srbiji 21. siječnja ove godine.