"SAD će predložiti dodatna dva tjedna pregovora u Beču nakon preporuka Ahtisaarija", rekao je Anderson u četvrtak novinarima u Bruxellesu.
Stajalište Amerikanaca, pa i nekih drugih unutar Kontaktne skupine je, prema njegovim riječima, da se s prijedlogom statusa za Kosovo ne ide pred Vijeće sigurnosti UN-a sve dok se s Rusijom ne postigne neko zajedničko stajalište.
Kako prenose mediji, europski diplomatski izvori su potvrdili da u Europskoj uniji postoji spremnost na to da dođe do novih izravnih pregovora između srpske i albanske strane, nakon što Kontaktna skupina prouči i dade svoje moguće dopune Ahtisaarijevu izvješću.
Sastanak Kontaktne skupine za Kosovo (Njemačka, SAD, Francuska, Italija, Velika Britanija i Rusija), na kojem će Ahtisaari iznijeti svoje preporuke iza zatvorenih vrata, najavljen je za 26. siječnja u Beču.
Na Kosovu za sada nema službenih reakcija na najave o mogućem nastavku pregovora Prištine i Beograda o budućem statusu Kosova.
Kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu, koji je na čelu kosovskog pregovaračkog tima, u zadnje vrijeme u više navrata je kazao kako neće biti novih pregovora i da su iscrpljene sve mogućnosti pregovora.
U komentarima vezanim uz najave Washingtona o mogućem daljnjem procesu pregovora, albanske političke stranke na Kosovu navode kako Priština može nastaviti pregovore s glavnim pregovaračem UN-a Ahtisaarijem, ali ne i s Beogradom.
Mediji u Prištini objavili su u petak da će kosovski predsjednik Fatmir Sejdiu, koji je i vođa kosovskog pregovaračkog tima, u ponedjeljak, na poziv glavnog tajnika NATO-a Jaapa de Hoopa Scheffera, boraviti u Bruxellesu, gdje će glavna tema razgovora biti aktualna situacija na Kosovu i proces rješenja statusa Kosova.
(Hina) xbb ybr