Pozivajući se na neimenovane izvore ovaj list tvrdi kako su takvu odluku donijele SAD, Njemačka. Velika Britanija, Francuska i Italija, ključne države koje čine Vijeće za provedbu mira u BiH (PIC) a formalna potvrda očekuje se na sastanku PIC-a koji se treba održati krajem veljače.
Prema istom izvoru, tada se očekuje i odluka o novom Visokom predstavniku koji bi nastavio djelovati u BiH s razmjerno malim timom od pedesetak ljudi zadržavajući pri tom ovlasti da smjenjuje izabrane dužnosnike i nameće zakone.
Neimenovani dužnosnik međunarodne zajednice kazao je "Avazu" kako je planirano da istodobno počne uspostava znatno većeg ureda Posebnog predstavnika Europske unije (EUSR) s "izrazito jakim mandatom i mehanizmima da političare u BiH ali i regionu natjera na konstruktivnost".
Sam Schwarz-Schilling je u intervjuu "Avazu" objavljenom u ponedjeljak ustvrdio kako još nema nikakve odluke o mogućem zatvaranju OHR-a a potvrdio je i kako je zainteresiran ostati u BiH barem do kraja ove godine.
"Avaz" u utorak navodi kako su protiv zatvaranja OHR-a sada prije svega SAD i to zbog ponašanja predsjednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika.
Dodik koji svojom retorikom izaziva sve veću zabrinutost odlučno zagovara što brže gašenje OHR-a i prepuštanje odgovornosti domaćim vlastima dok se vodeći bošnjački političari tome protive ocjenjujući kako stanje u BiH nije dovoljno stabilno.
Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić najglasniji su zagovornici ostanka OHR-a s tzv. ovlastima iz Bonna.