Izrada vinogradskog katastra Hrvatske trebala bi završiti do kraja 2008. godine, rekao je na predstavljanju ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković.
Istaknuo kako je Hrvatska morala krenuti u izradu vinogradarskog katastra jer se jedino na taj način može doći do točnih i potpunih podataka o evidenciji postojećih vinograda te svih potencijalnih vinogradskih površina.
"Na takav se način radi i u zemljama EU, ali to ne bih povezivao isključivo sa potrebom usklađivanja našeg gospodarstva s propisima EU. Riječ je o potrebi da konačno dobijemo sređeno stanje u vinogradstvu i vinarstvu kako bi točno znali čime raspolažemo", rekao je Čobanković.
Napomenuo je kako u Hrvatskoj postoji velika neusklađenost stvarnih površina pod vinogradima te se tako procjenjuje da Hrvatska u ovom trenutku raspolaže sa, između 15.000 hektara vinograda koliko se vodi po upisniku vinara i vinogradara, i 60.000 hektara vinograda registriranih u službenoj statistici.
Rezultati izrade katastra u devet do sada obrađenih županija pokazali su kako se u njima nalazi oko 21.000 hektara vinograda, što je za 6.000 hektara veća površina pod vinogradima od navedene u upisniku za to područje, rekao je Čobanković.
Dodao je kako je važnost izrade vinogradskog katastra u stvaranju konstruktivne zemljišne i vinogradske politike, autohtonih kultura, bilanciranju proizvodnje kao i regulaciji tržišta vina, uvoza i izvoza.
"Moramo tražiti od proizvođača grožđa da budu upisani u upisnik je je samo to pretpostavka prometovanja vinima", kazao je naglasivši da će se, kao što se i u ostalim segmentima ide na eliminirnje sive ekomnomije i zaštite kvalitete, slične aktivnosti provesti i u vinarstvu.
Predstavljanju rezultata u dosadašnjoj izradi vinogradarskog katastra nazočni su bili i članovi Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo, koji su u Iloku održali i sjednicu, a ravnateljica Zavoda Ljiljana Gašparec-Skočić iločke je vinogradare pozvala da sade nove vinograde za što postoje i sredstava i programi.