Pravo glasa ima 6.652.106 birača, koji će moći glasati na 8383 biračka mjesta u Srbiji i 57 u inozemstvu.
Usprkos različitim podacima koje tijekom kampanje iznose brojne agencije za ispitivanje javnog mnijenja, najviše vjerojatnosti za ulazak u budući saziv parlamenta, koji broji 250 mjesta, ima Srpska radikalna stranka haškog optuženika Vojislava Šešelja, Demokratska stranka predsjednika Srbije Borisa Tadića (na čijoj su listi i predstavnici hrvatske manjine) i koalicija Demokratske stranke Srbije premijera Vojislava Koštunice i Nove Srbije ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića.
Prema istraživanjima izborni prag od pet posto mogli bi prijeći još i G17 Plus bivšeg ministra financija Mlađana Dinkića i koalicija Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića, Građanskog saveza Srbije Nataše Mićić, Socijaldemokratske unije Žarka Koraća i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka, te eventualno Socijalistička partija Srbije Ivice Dačića.
Izborni prag od pet posto ne vrijedi za manjinske stranke, koje trebaju prijeći tzv. prirodni prag, a na izbore izlazi šest manjinskih stranaka - Savez vojvođanskih Mađara, Unija Roma Srbije, Koalicija Lista za Sandžak, Mađarska sloga i Romska partija, te po prvi puta od 1995. godine Koalicija Albanaca Preševske doline, koja okuplja Albance s juga Srbije, koji u posljednjih deset godina nisu sudjelovali na izborima u Srbiji.
Tijek izbora će pratiti promatrači Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, OESS-a, Ureda Europske unije, kao i predstavnici ruske Dume i veleposlanstava SAD-a, Velike Britanije i Slovačke, kao i predstavnici više domaćih i stranih nevladinih organizacija, kao i 3793 promatrača Centra za slobodne izbore i demokraciju (CeSID).
U Srbiji je od četvrtka u ponoć na snazi trodnevna predizborna šutnja, koja će potrajati do zatvaranja izbornih mjesta u nedjelju u 20 sati.
Prve procjene izbornih rezultata, kako je najavljeno, objavit će CeSID u nedjelju oko 22 sata, a Republička izborna komisija ima rok do četvrtka, 25. siječnja da proglasi službene i konačne izborne rezultate.
Skupština Srbije ima rok od 20 dana za konstituiranje u novom sazivu, dok se nova vlada Srbije mora formirati u roku od 60 dana nakon toga, najkasnije do 29. svibnja, a ukoliko se to ne dogodi, prema Ustavu Srbije neminovni su novi parlamentarni izbori.