FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ceku: Srbija treba glasovati za budućnost u EU-u, a ne za Kosovo

PRIŠTINA, 19. siječnja 2007. (Hina/Reuters) - Srbijanski birači trebali bi odbaciti političare nacionaliste na izborima u nedjelju i ignorirati njihovo uvjerenje da Srbija može zadržati Kosovo, poručio je u petak kosovski premijer Agim Ceku.
PRIŠTINA, 19. siječnja 2007. (Hina/Reuters) - Srbijanski birači trebali bi odbaciti političare nacionaliste na izborima u nedjelju i ignorirati njihovo uvjerenje da Srbija može zadržati Kosovo, poručio je u petak kosovski premijer Agim Ceku.

"Srbija riskira da izgubi i Kosovo i svoju europsku perspektivu ako birači u nedjelju izaberu radikale i nacionaliste", napisao je Ceku u članku u International Herald Tribuneu. "Iluziju da će Kosovo ponovno biti dio Srbije bolje je ostaviti po strani", dodao je.

Opći izbori u Srbiji održat će se u sjeni skore odluke o budućnosti Kosova. UN-ov prijedlog, za koji diplomati kažu da će biti oblik "nadzirane neovisnosti" trebao bi biti donesen u roku nekoliko dana nakon izbora.

Ti će izbori biti tijesna utrka između reformističke Demokratske stranke predsjednika Borisa Tadića i ultranacionalističke Radikalne stranke Vojislava Šešelja i Tomislava Nikolića, dok je na trećem mjestu po anketama Srpska demokratska stranka (DSS) premijera Vojislava Koštunice, umjerenog nacionalista.

Ceku je rekao da i više od šest godina nakon što je svrgnut predsjednik Slobodan Milošević, još postoje dvije Srbije.

"Jedna je moderna i ekonomski napredna, bez predrasuda o Kosovu, i njezin je kompas usmjeren prema EU. Druga Srbija je opsjednuta Kosovom i guši je nacionalističko razmišljanje nazadnih pogleda".

Nedjeljni izbori u Srbiji odlučuju o europskoj perspektivi i budućnosti, rekao je Ceku ističući da Srbiji ne treba Kosovo za približavanje Europi.

Niti jedna od glavnih srbijanskih stranaka ne priznaje gubitak Kosova, ali su Tadićevi demokrati rekli da će to biti nemoguće zaustaviti ako Zapad stane na stranu 90-postotne albanske većine.

Mnogi Srbi smatraju tu osiromašenu pokrajinu svojom kolijevkom, središtem srpskog srednjovjekovnog kraljevstva.

Međutim, samo 100.000 Srba je ostalo živjeti na Kosovu i SAD, kao i većina članica EU-a, smatra da ne može prisiliti dva milijuna Albanaca da se vrate natrag u ruke Beogradu.

UN-ov prijedlog, koji je sastavio bivši finski predsjednik Martti Ahtisaari trebao je biti objavljen potkraj 2006., ali je to odgođeno do vremena nakon izbora u Srbiji.

Ceku je rekao da odluka o Kosovu "već puno kasni i zbog toga su lokalne frustracije sve veće dok regija nastavlja stagnirati".

"Očekujemo da će Ahtisaari odbiti zahtjev Srbije za davanje široke autonomije Kosovu unutar srbijanskih granica i da će podržati nastojanja pokrajine da postane neovisnom".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙