(3) HRVATSKI SPORT U 2003.

HR-pregledi-kronologije-Sport (3) hrvatski sport u 2003. -- S R P A N J 4. 7. PARIZ - Blanka Vlašić pobijedila u skoku u vis na atletskom mitingu Zlatne lige u Parizu, preskočivši 199 cm. Time je postavila osobni rekord.6. 7. WASHINGTON - Hrvatska rukomentna reprezentacija gluhih osvojila Američki kup nakon što je u finalu pobijedila reprezentaciju Danske sa 34:19. Hrvatski gluhi i nagluhi rukometaši podijedili su u sve četiri utakmice Američkog kupa na kojem su sudjelovale i dva američka tima, te reprezentacija Danske.7. 7. ZAGREB - Blanka Vlašić na atletskom IAAF Grand Prix mitingu prvi put u karijeri uspjela preskočiti dva metra.11. 7. ZAGREB - Najbolji strijelac Svjetskog prvenstva 1998. u Francuskoj Davor Šuker izabran u anketi Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) i Sportskih novosti za najboljeg nogometaša Hrvatske od 1954. do 2003. godine.13. 7. LUZERN - Hrvatska veslačica Mirna Rajle-Brođanac pobjednica je utrke lakih samaca na regati u Luzernu, posljednjoj utrci Svjetskog kupa.17. 7. KRIENS - Finalni dvoboj "Aqua Nova - Cupa" u švicarskom Kriensu između zagrebačkog Dinama i beogradskog Partizana prekinut
-- S R P A N J 4. 7. PARIZ - Blanka Vlašić pobijedila u skoku u vis na atletskom mitingu Zlatne lige u Parizu, preskočivši 199 cm. Time je postavila osobni rekord. 6. 7. WASHINGTON - Hrvatska rukomentna reprezentacija gluhih osvojila Američki kup nakon što je u finalu pobijedila reprezentaciju Danske sa 34:19. Hrvatski gluhi i nagluhi rukometaši podijedili su u sve četiri utakmice Američkog kupa na kojem su sudjelovale i dva američka tima, te reprezentacija Danske. 7. 7. ZAGREB - Blanka Vlašić na atletskom IAAF Grand Prix mitingu prvi put u karijeri uspjela preskočiti dva metra. 11. 7. ZAGREB - Najbolji strijelac Svjetskog prvenstva 1998. u Francuskoj Davor Šuker izabran u anketi Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) i Sportskih novosti za najboljeg nogometaša Hrvatske od 1954. do 2003. godine. 13. 7. LUZERN - Hrvatska veslačica Mirna Rajle-Brođanac pobjednica je utrke lakih samaca na regati u Luzernu, posljednjoj utrci Svjetskog kupa. 17. 7. KRIENS - Finalni dvoboj "Aqua Nova - Cupa" u švicarskom Kriensu između zagrebačkog Dinama i beogradskog Partizana prekinut je u 68. minuti zbog tučnjave navijača pri rezultatu 2:0 za Dinamo. Do prekida je došlo nakon što je Dumitru Mitu postigao drugi pogodak za Dinamo. Kad su navijači utrčali na teren, švicarski sudac Carlo Bertolini odmah je označio kraj utakmice. 18. 7. ZAGREB - Svjetski plivački savez (FINA) kaznio hrvatskog plivača Marka Strahiju sa četiri godine zabrane nastupa zbog pozitivnog dopinškog testa obavljenog još u listopadu prošle godine. U Strahijinom urinu pronađen je ženski hormon hCG, koji povećava broj crvenih krvnih zrnaca. 19. 7. BYDGOSZCZ - Blanka Vlašić osvojila zlato na mlađem seniorskom prvenstvu Europe u poljskom Bydgoszczu. Blanka je preskočila 198 cm i time je izjednačila rekord prvenstava. 22. 7. BARCELONA - Europska plivačka federacija kaznila Hrvatski vaterpolski savez sa 100.000 eura zbog izgreda hrvatskih navijača za vrijeme finalnog ogleda Europskog prvenstva između Hrvatske i Srbije i Crne Gore. 25. 7. BARCELONA - Gordan Kožulj osvojio srebrnu medalju na 200 metara leđno na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj. Kožulj je do medalje stigao s novim hrvatskim rekordom koji sada iznosi 1:57.47 minuta. 26. 7. TAMPERE - Martin Marić osvojio srebro u bacanju diska na Europskom juniorskom prvenstvu u Finskoj. Marić je hicem od 58,59 metara sve do pretposljednje serije imao zlato u rukama, a onda ga je prestigao Nizozemac Erik Cadee, koji je dobacio na 60,42 metara. 29. 7. PARIZ - Na 7. izdanju Olimpijskog festivala europske mladeži (EYOF) Josipa Jeličić osvojila srebro u bacanju diska. 30. 7. PARIZ - Na 7. izdanju Olimpijskog festivala europske mladeži (EYOF) srebro osvojio Milan Kotur u utrci na 400 metara s preponama. 31. 7. PARIZ - Na 7. izdanju Olimpijskog festivala europske mladeži zlatnu medalju osvojio Željko Vincek u utrci na 400 metara s rezultatom 47. 41. -- K O L O V O Z 1. 8. LINZ - Blanka Vlašić s preskočenih 193 cm osvojila drugo mjesto na atletskom IAAF Grand Prix mitingu u Linzu. 1. 8. GLASGOW - Hrvatski plivač Aleksej Puninski osvojio je brončanu medalju na 50 metara slobodno na Europskom juniorskom prvenstvu u škotskom Glasgowu. 1. 8. PARIZ - Mladi stolnotenisači Tomislav Kolarek i Ivan Slamić osvojili zlatnu medalju u paru na sedmom izdanju Olimpijskog festivala europske mladeži (EYOF). 2. 8. SPLIT - Jedriličar Mate Arapov osvojio srebrno odličje na Europskom prvenstvu olimpijske klase "laser", dok je u juniorskoj konkurenciji europskim prvakom postao Ivan Kljaković-Gašpić. 2. 8. RIVA DEL GARDA/ZAGREB - Jedriličar Aron Lolić novi je svjetski prvak u "laser radialu", dok je na Svjetskom prvenstvu u talijanskoj Rivi del Gardi Karlo Krpeljević osvojio broncu. 2. 8. LAS PALMAS/ZAGREB - Mladi jedriličar Filip Motika postao svjetski prvak u klasi "optimist" na Svjetskom prvenstvu. Puljanin Motika je tako obranio naslov, nakon što je lani postao najmlađi svjetski prvak u povijesti "optimista" s nepunih dvanaest godina. 2. 8. ISTANBUL/ZAGREB - Juniorska vaterpolo reprezentacija igrača do 18 godina osvojila broncu na Europskom prvenstvu u Istanbulu. Hrvatski vaterpolisti su u susretu za brončano odličje svladali Španjolsku 8:7 nakon tri produžetka. 2. 8. BUDIMPEŠTA - Josip Čorak osvojio zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu za hrvače veterane u slobodnom načinu. Šezdesetogodišnji Josip Čorak u finalnom dvoboju pobijedio Latvijca Rancasa na bodove 3:2. 2. 8. SOPOT - Tenisačica Silvija Talaja osvojila u paru s Tatjanom Perebijnis WTA turnir u Poljskoj. Hrvatsko-ukrajinski par u finalu bio bolji od estonsko-češkog Maret Ani/Libuše Prusova 6:2, 6:4. 3. 8. GLASGOW - Aleksej Puninski osvojio zlatnu medalju u utrci na 50 leptir zadnjega dana Europskog juniorskog prvenstva u Glasgowu. Puninski je bio najbrži i u polufinalu, gdje je sa 24. 40 sekundi oborio osobni rekord, a do zlata je došao mada je u finalu bio stotinku sporiji. 4. 8. KNIN - Na Osmom međunarodnom šahovskom turniru u čast Dana pobjede i domovinske zahvalnosti sudjelovala 103 igrača iz BiH, Slovenije, Srbije i Crne Gore, Nizozemske, Njemačke i Hrvatske: desetorica velemajstora i devetorica međunarodnih majstora. Zasluženo je pobijedio velemajstor Mladen Palac, koji je nanizao šest pobjeda i tri remija. 8. 8. QUEBEC - Atletičarka Marija Iveković osvojila zlatnu medalju u disciplini petoboj na Svjetskim sportskim igrama slijepih u kanadskom Quebecu. Dvadesetogodišnja Zagrepčanka zlatom osigurala i nastup na Paraolimpijskim igrama što će se sljedeće godine održati u Ateni. 9. 8. SAITAMA - Mirko Filipović "Cro Cop" pobijedio u ultimate- fight borbi na Pride Grand Prix turniru u japanskoj Saitami Ukrajinca Igora Vovčanjina. Filipović je nokautirao Ukrajinca nakon minutu i pol borbe u prvoj rundi. 14. 8. ZAGREB - Reprezentativac Tomislav Miščančuk osvojio zlatnu medalju u muha kategoriji na 15. svjetskom vojnom prvenstvu u taekwondou. 16. 8. ZUERICH - Blanka Vlašić oborila na Golden League atletskom mitingu hrvatski rekord u skoku uvis preskočivši 2. 01 metara i osvojila drugo mjesto. 16. 8. DUBROVNIK - Vaterpolski reprezentativac i igrač dubrovačkoga "Juga" Ivo Ivaniš (27) utopio se roneći na dah na dubini od tridesetak metara u moru blizu Cavtata. 18. 8. NEW YORK - Hrvatski tenisač Ivo Karlović pobjedio na ATP Challengeru u Bronxu, vrijednom 75.000 dolara. Karlović je u finalu bio bolji od Rusa Dimitrija Tursunova 6:3, 6:3. 30. 8. MILANO - Veslači Siniša i Nikša Skelin u dvojcu bez kormilara i Mirna Rajle Brođanac u disciplini laki samac na Svjetskom prvenstvu u veslanju osvojili srebrne medalje. -- R U J A N 22. 9. CADIZ - Posada Tomislav Bašić/Petar Cupać uspjela plasmanom u "zlatnu skupinu" Svjetskog prvenstva u Cadizu u klasi "470" osigurati olimpijsku kvalifikaciju za Atenu. Oni su treća posada koja će predstavljati hrvatsko jedrenje na OI u Ateni, budući da su ranije nastup osigurali Karlo Kuret u "finnu" i Mate Arapov u "laseru". 28. 9. GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Četvrtog dana Svjetskog prvenstva u taekvondou Hrvatska osvojila nove dvije medalje. Teškašica Nataša Vezmar (+72 kg) osvojila srebrno odličje. Mići Kuzmanović (+84 kg) osvojio broncu. -- L I S T O P A D 12. 10. NICA - Hrvatski boćar Sandro Gulja osvojio naslov svjetskoga prvaka u preciznom izbijanju na 30. svjetskom prvenstvu. 20. 10. RIJEKA - Predsjednik Hrvatskog atletskog saveza Luciano Sušanj podnio ostavku na članstvo u Tehničkoj komisiji Međunarodnog odbora Mediteranskih igara. U pismu upućenom MOMI-ju Sušanj oštro kritizira način i okolnosti vezane za izbor domaćina Mediteranskih igara 2009, kada je Rijeka treći put izgubila utrku. 27. 10. ZAGREB - Za nabolje rukometaše Hrvatske u sezoni 2002/2003. u tradicionalnom 22. izboru Sportskih novosti proglašeni Snježena Petika i Petar Metličić. 31. 10. ZAGREB - Hrvatski K-1 borac Ante Bilić osvojio naslov prvaka svijeta u kategoriji do 70 kilograma prema verziji Svjetske kick- boxing asocijacije (WKA). -- S T U D E N I -- 3.11. ZAGREB - Proslavljena stota obljetnica osnutka Hrvatskog akademskog športskog kluba. U Gradskoj kavani otvorena prigodna izložba te predstavljena publikacija o sto godina HAŠK-a. Klub je osnovan 6. studenoga 1903 na Zagrebačkom sveučilištu. 19.11. ZAGREB - Reprezentacija Hrvatske golom Dade Prše izborila nastup na Europskom prvenstvu u Portugalu dogodine, pobijedivši Sloveniju 1:0. -- P R O S I N A C -- 2. 12. ZAGREB - Nogometni klub Zagreb proslavio 100. obljetnicu djelovanja. 15. 12 MADONNA DI CAMPIGLIO - Ivica Kostelić pobijedio u drugom slalomu Svjetskoga kupa. (Hina-kraj) fc/vl vl