(1) HRVATSKI SPORT U 2003.

ZAGREB, 22. prosinca (Hina) - Donosimo kronologiju hrvatskih sportskih uspjeha u 2003.
ZAGREB, 22. prosinca (Hina) - Donosimo kronologiju hrvatskih sportskih uspjeha u 2003.#L# -- S I J E Č A N J 1. 1. ZAGREB/TOKIO - Svjetski prvak u full-contactu i viceprvak K-1 turnira prije dvije godine Mirko "Cro Cop" Filipović Novu je godinu dočekao u ringu tokijske Chiinama Super Arene, gdje je u tzv. "ultimate fightu" pobijedio Japanca Yujia Nagatu. Iako je njegov protivnik bio devet kilograma teži (108 kg), Filipović ga je pred 35. 000 gledatelja uspio nokautirati već u prvoj rundi. 5. 1. BORMIO - Najbolja svjetska skijašica Janica Kostelić pobjednica je šestog slaloma sezone u talijanskom Bormiu i tako je na najbolji način proslavila 21. rođendan. Već nakon prvog slaloma od 47. 37 sekundi, nije kalkulirala u drugoj vožnji i opet je sa 49. 37 imala najbržu vožnju. 18. 1. TARVISIO/ZAGREB - Naša najbolja nordijka Maja Kezele nosila je hrvatsku zastavu na otvaranju 21. zimske Univerzijade, koja će se uz sudjelovanje 1. 500 studenata-sportaša iz 50 zemalja, u sljedećih desetak dana održati u poznatom talijanskom alpskom zimskom središtu Tarvisiju. 18. 1. CORTINA D'AMPEZZO - Janica Kostelić uspela se na drugo mjesto pobjedničkog postolja zaostavši za pobjednicom Anjom Paerson sekundu i 10 stotinki. Janica je nakon prve vožnje zauzimala tek 14. mjesto sa 1. 75 zaostatka za Paerson. 18. 1. VILLACH - Hrvatski stolnotenisači osvojili su ekipno zlato, a stolnotenisačice broncu, kao prve hrvatske medalje na 11. zimskim igrama mladeži Alpe-Jadran u austrijskom Villachu, na kojima sudjeluje 1800 mladih sportaša iz Švicarske, Njemačke, Austrije, Italije, Mađarske, Slovenije i Hrvatske. 26. 1. MARIBOR - Trostruka olimpijska pobjednica Janica Kostelić osvojila je prvi trofej u sezoni - kristalni globus za najbolju slalomašicu Svjetskog kupa. -- V E L J A Č A 3. 2. ZAGREB/LISABON - Hrvatska rukometna reprezentacija osvojila zlato na Svjetskom prvenstvu u Portugalu. U finalnom susretu Hrvatska je pobijedila Njemačku sa 34:31 (20:18). 4. 2. ZAGREB - Na središnjoj proslavi dočeka hrvatskih "zlatnih" rukometaša na Trgu bana Jelačića okupilo se oko 50.000 građana. 10. 2. ST MORITZ - Usprkos jakim bolovima u desnom koljenu, Janica Kostelić uspjela osvojiti zlatnu medalju u kombinaciji na Svjetskom prvenstvu u švicarskom Sankt Moritzu. Janica je u spustu i dvije vožnje slaloma ostvarila vrijeme 2:41. 63, što je za samo šest stotinki bilo brže od vremena drugoplasirane Austrijanke Nicole Hosp. 10. 2. ZAGREB - U tradicionalnoj anketi "Večernjeg lista" za najboljeg vaterpolista Hrvatske u 2002. izabran kapetan reprezentacije i zagrebačke Mladosti Ratko Štritof. 15. 2. ZAGREB - Hrvatska ženska karate ekipa osvojila na Europskom juniorskom prvenstvu u Poljskoj brončanu medalju u katama. 15. 2. ST. MORITZ - Janica Kostelić došla do drugog zlata na SP u St. Moritzu. Nakon pobjede u kombinaciji, danas je slavila i u slalomu. Nika Fleiss ostvarila uspjeh karijere, osvojivši osmo mjesto. 16. 2. ST. MORITZ - Hrvatska skijaška reprezentacija na trijumfalan način završila Svjetsko prvenstvo u St. Moritzu. Posljednjeg dana prvenstva Ivica Kostelić postao svjetski prvak u slalomu. Janica ima dva zlata, u kombinaciji i slalomu, a Ivica u slalomu. 16. 2. OSLO - Kristijan Curavić Kike, rođen na otoku Krapnju a već godinama živi u Norveškoj, postavio novi rekord u ronjenju na dah. Dvadesetosmogodišnji Krapnjanin postavio je u nedjelju novi svjetski rekord u ronjenju na dah zaronivši pod led na dubinu od 46 metara u Bunnefjordu kod Osla. 17. 2. ZAGREB - Pun Trg bana Josipa Jelačića dočekao je nove svjetske prvake u slalomu, Janicu i Ivicu Kostelić. Oko 100 tisuća ljudi okupilo se na glavnom zagrebačkom trgu kako bi još jednom pozdravili i zahvalili se Kostelićima na svemu što su im najbolji skijaški brat i sestra priredili protekloga tjedna. 22. 2. ZAGREB - Mladi hrvatski tenisač Roko Karanušić osvojio je zagrebački ITF Futures, koji se igrao na terenima Hrvatske teniske akademije za nagradni fond od 15. 000 dolara. -- O Ž U J A K 1. 3. ATENA/ZAGREB - Mladi hrvatski taekwondaši Danica Žagar i Robert Miletić osvojili srebrno i brončano odličje na 14. juniorskom Europskom prvenstvu koje se od 28. veljače do 2. ožujka održavao u Ateni. 5. 3. ZADAR - Nakon duge bolesti u 73. godini života preminuo stolnoteniski trener Tomo Amižić. U svojoj bogatoj sportskoj karijeri, koja je trajala punih 50 godina, Tomo Amižić je odgojio mnoge istaknute hrvatske stolnotenisače među kojima i Zorana Primorca, Davora i Damira Karlovića te plejadu mladih stolnotenisača u klubu "Bagat". 7. 3. DOHA - Stolnotenisačica Tamara Boroš osvojila Međunarodno prvenstvo Katara, koje je održano u Dohi. Boroš je u finalu nakon teške borbe u sedam setova pobijedila Bjeloruskinju Viktoriju Pavlovič. 7.3. ZAGREB - Najbolji atletičari u povijesti hrvatske atletike su bivša svjetska rekorderka na 400 metara Karlovčanka Jelica Pavličić i europski prvak na 800 metara iz Rima 1974. Riječanin Luciano Sušanj. Priznanja su im uručena na svečanosti kojom je proslavljena 90. obljetnica osnutka Hrvatskog atletskog saveza. 8. 3. LINZ - Atletičarka Blanka Vlašić oborila državni rekord u skoku uvis na dvoranskom mitingu "Gugl Indoor" u austrijskom Linzu preskočivši 198 centimetara. 9. 3. ZAGREB/BASEL - U 83. godini preminuo Žarko Dolinar, jedan od najboljih hrvatskih i svjetskih stolnotenisača, ugledni znanstvenik i strastveni kolekcionar. Dolinar je bio višestruki stolnoteniski reprezentativac, koji je u razdoblju od 1936. do 1955. godine osvojio čak 25 međunarodna naslova. Na svjetskim prvenstvima osvojio je osam odličja, a s Vilimom Harangozom je na svjetskom prvenstvu 1954. u igri parova bio prvak svijeta. 16. 3. LILLEHAMMER - Janica Kostelić po drugi puta u karijeri primila veliki kristalni globus za ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu. 16. 3. INNERKREMS - Nakon što su u četvrtak Ivica Kostelić i Ana Jelušić postali prvaci Hrvatske u superveleslalomu, isto im je pošlo za rukom u petak u veleslalomu na Otvorenom prvenstvu Hrvatske koje se održava u austrijskom Innerkremsu. Treća je bila Nika Fleiss. 30. 3. SAITAMA - Mirko Filipović nokautirao u 1. rundi američkog gorostasa Boba Sappa na K1 turniru u japanskoj Saitami. (Hina-nastavlja se) fc/vl vl