(2) HRVATSKI SPORT U 2003.

HR-pregledi-kronologije-Sport (2) hrvatski sport u 2003. -- T R A V A N J1. 4. COURMAYEUR - Hrvatska ženska stolnoteniska reprezentacija osvojila srebro na Europskom prvenstvu u talijanskom Courmayeuru. U finalu bolje od hrvatskih stolnotenisačica bile su domaće igračice sa 3-1.1. 4. BERLIN - Najbolji hrvatski klub, prema ranglisti Međunarodne federacije za nogometnu povijest i statistiku, je splitski Hajduk, koji je u odnosu na prošli mjesec napredovao za 14 mjesta i sada je 120. na svijetu.3. 4. ZAGREB - Hrvatski nogometni savez prigodnom konferencijom za novinare podsjetio na 20. obljetnicu smrti Bernarda Vukasa Bajde, najboljeg hrvatskog nogometaša svih vremena.6. 4. LJUBLJANA - Košarkaši Zadra prvaci su Goodyear lige. U finalu u Ljubljani pobijedili Maccabi iz Tel Aviva 91:88. U uzbudljivom polufinalu svladali su beogradsku Crvenu zvezdu.6. 4. COURMAYEUR - Hrvatska stolnotenisačica Tamara Boroš osvojila u paru s Rumunjkom Michaelom Steff zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u stolnom tenisu u talijanskom Courmayeuru. Boroš i Steff su obranile naslov iz Zagreba svladavši u finalnom dvoboju Mađarice Csillu Batorfi i Krizstinu Toth.14. 4. ZAGREB - TV komentator Jura Ozmec izabran na 11. Saboru
-- T R A V A N J 1. 4. COURMAYEUR - Hrvatska ženska stolnoteniska reprezentacija osvojila srebro na Europskom prvenstvu u talijanskom Courmayeuru. U finalu bolje od hrvatskih stolnotenisačica bile su domaće igračice sa 3-1. 1. 4. BERLIN - Najbolji hrvatski klub, prema ranglisti Međunarodne federacije za nogometnu povijest i statistiku, je splitski Hajduk, koji je u odnosu na prošli mjesec napredovao za 14 mjesta i sada je 120. na svijetu. 3. 4. ZAGREB - Hrvatski nogometni savez prigodnom konferencijom za novinare podsjetio na 20. obljetnicu smrti Bernarda Vukasa Bajde, najboljeg hrvatskog nogometaša svih vremena. 6. 4. LJUBLJANA - Košarkaši Zadra prvaci su Goodyear lige. U finalu u Ljubljani pobijedili Maccabi iz Tel Aviva 91:88. U uzbudljivom polufinalu svladali su beogradsku Crvenu zvezdu. 6. 4. COURMAYEUR - Hrvatska stolnotenisačica Tamara Boroš osvojila u paru s Rumunjkom Michaelom Steff zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u stolnom tenisu u talijanskom Courmayeuru. Boroš i Steff su obranile naslov iz Zagreba svladavši u finalnom dvoboju Mađarice Csillu Batorfi i Krizstinu Toth. 14. 4. ZAGREB - TV komentator Jura Ozmec izabran na 11. Saboru Hrvatskog zbora sportskih novinara (HZSN) za novog predsjednika udruge sportskih novinara hrvatske, dok će dužnost glavnog tajnika u sljedećem četverogodišnjem mandatu obnašati novinar Vjesnika Marin Šarec. 26. 4. ZAGREB - Na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici trostrukoj olimpijskoj pobjednici Janici Kostelić uručena nagrada za najbolju sportašicu svijeta u 2002. po izboru Međunarodne udruge sportskih novinara. Istodobno, Janici je uručeno i prigodno priznanje za najbolju sportašicu Zagreba u tradicionalnom izboru Večernjeg lista. 28. 4. ZAGREB - Mlade hrvatske odbojkašice nove su Europske prvakinje. U finalnom dvoboju prvenstva za odbojkašice do 18 godina pobijedile reprezentaciju Italije sa 3:0. -- S V I B A N J 3. 5. BEČ - Hrvatski plivači Gordan Kožulj i Sanja Jovanović drugog su dana plivačkog mitinga u Beču ostvarili pobjede u utrkama na 100 metara. Kožulj je ostvario vrijeme 56. 46, dok je Jovanović pobijedila s vremenom 1:02.13. 9. 5. ZAGREB - Splitski jedriličar Karlo Kuret ušao je u povijest kao prvi Hrvat na vodećem mjestu rang-liste Međunarodnog jedriličarskog savez (ISAF). Kuret je na čelno mjesto olimpijske klase "finn" došao konstatno dobrim rezultatima ove godine, a na sam vrh "kraljevske klase" izbio je zahvaljujući osvojenim trećim mjestom na jednoj od najjačih regata na svijetu u francuskom Hyeresu. 11. 5. BREMEN - Hrvatski karataši osvojili četiri medalje drugoga dana Europskog karate prvenstva u njemačkom Bremenu. Najveći uspjeh postigla je u kategoriji do 60 kilograma Petra Narandja koja je u finalu poražena od Nijemice Alexandre Witteborn i osvojila srebrno odličje. U Open kategoriji Junior Lefevre je osvojio brončano odličje, a medalju istog sjaja je u kategoriji do 53 kilograma pripala Jeleni Kovačević. Četvrtu medalju, također broncu, osvojio je Kristian Novak u katama. 23. 5. PARIZ - Stolnotenisačica Tamara Boroš osvojila brončano odličje na Svjetskom prvenstvu u Parizu. Boroš je u polufinalu poražena od višestruke svjetske i olimpijske pobjednice Kineskinje Wang Nan 4:0. 23. 5. STRASBOURG - Tenisačica Karolina Šprem izgubila finalni dvoboj WTA turnira u Strasbourgu (nagradni fond 170.000 dolara) od Talijanke Silvije Farine Elije sa 3-6, 6-4, 4-6. 31. 5. MILANO - U prvoj regati Svjetskog kupa za veslače, koja je održana na milanskom jezeru Idroscalo, braća Skelin su osvojila prvo mjesto u utrci dvojaca bez kormilara. 31. 5. KARLOVY VARY - Na Europskom prvenstvu u spustu na divljim vodama Mario Peček i Robert Rauš u kanuu dvosjedu osvojili brončanu medalju. -- L I P A N J 2. 6. HENGELO - Blanka Vlašić zauzela drugo mjesto u natjecanju skakačica uvis na "Grand Prix" mitingu u nizozemskom Hengelou. Vlašić je preskočila 1,98 metara, što je ujedno i njezin osobni rekord na otvorenom. 7. 6. PLITVICE - Pobjednik 18. Plitvičkog maratona je Đuro Kodžo iz BiH. On je zahtjevnu stazu od 42. 195 kilometara po sparnom vremenu pretrčao za 2 sata, 29 minuta i 11 sekundi. 7.6. ZAGREB - Sanja Jovanović isplivala dva rekorda prvog dana 18. izdanja Zlatnog medvjeda. U disciplini 200 metara leđno rezultatom 2:14.28 postavila novi hrvatski rekord, popravivši za skoro tri sekunde dosadašnji najbolji svoj i hrvatski rezultat (2:17.17). Dubrovačka plivačica bila je najbrža i na 50 metara leđno, gdje je rezultatom 29.37 postavila novi rekord mitinga. 8. 6. ZAGREB - Na plivačkom mitingu "Zlatni medvjed" Vanja Rogulj postavio novi državni rekord na 50m i 200m prsno. Novi državni rekord na 50m prsno iznosi 28. 08 sekundi, a na 200m prsno 2:17. 24 minute. Sanja Jovanović slavila je na 100m leđno s novim rekordom mitinga (1:02. 24). 8. 6. YOKOHAMA - Hrvatski borac Mirko "Cro Cop" Filipović pobijedio na turniru Pride 26 u japanskoj Yokohami Amerikanca Heatha Herringa tehničkim nokautom u 1. rundi. Filipoviću je ovo bila sedma borba u "ultimate fightu", a okončao ju je u četvrtoj minuti prve runde. 11. 6. BEČ - Osamnaestogodišnja Varaždinka Karolina Šprem izborila svoj drugi WTA finale u nešto manje od mjesec dana. U polufinalu je svladala pobjednicu Veru Zvonarevu. U finalu 170. 000 dolara vrijednog WTA turnira u Beču bolja od Šprem bila je Argentinka Paola Suarez. 15. 6. KRANJ - U finalnom susretu Europskog prvenstva u vaterpolu reprezentacija Hrvatske je nakon produžetka izgubila od Srbije i Crne Gore 8:9. 17. 6. ZAGREB - Košarkaš novoga hrvatskoga prvaka Splita Dino Rađa proglašen za najboljega košarkaša godine za "Trofej Ožujsko" u tradicionalnom 35. izboru Sportskih novosti. 17. 6. KERNVILLE - I u drugoj utrci Svjetskog kupa spustaša na divljim vodama u američkom Kernvilleu kanuist Tomislav Hohnjec osvojio srebrno odličje. 17. 6. DUISBURG - Na natjecanju Svjetskog kupa na mirnim vodama u Duisburgu Nikica Ljubek i Dražen Funtak osvojili drugo mjesto u B finalu utrke na 1000 metara kanua dvokleka. 17. 6. MUENCHEN - Hrvatski četverac (Marko Dragičević, Ivan Jukić, Oliver Martinov i Petar Lovrić) bez kormilara pobijedio u B finalu na Svjetskom veslačkom kupu. U B finalu samaca Mario Vekić osvojio je treće mjesto. 22. 6. MUENCHEN - Hrvatski osmerac osvojio drugo mjestu u finalnoj utrci Svjetskog veslačkog kupa. Pobjeda je pripala njemačkoj posadi. 22. 6. LONDON - Hrvatski tenisač Ivo Karlović napravio najveću senzaciju prvog dana grand slam turnira u Wimbledonu, izbacivši branitelja naslova i prvog nositelja Australca Lleytona Hewitta. 29. 6. ZAGREB - Čak 27 odličja, od čega 16 zlatnih, osvojili su hrvatski sportaši na 5. svjetskim igrama specijalne olimpijade, koje su od 21. do 29. lipnja održane u glavnom gradu Irske. Na igrama u Dublinu nastupilo je 3. 500 sportaša s teškoćama u mentalnom razvoju iz 160 zemalja, među kojima i 27 hrvatskih specijalnih olimpijaca-atletičara. (Hina-nastavlja se) fc/vl vl