Otkriće arheolozima omogućuje da stvore bolje sliku kako je ribnjak Siloam mogao izgledati prije gotovo 2000 godina, a ono ukazuje i da je ribnjak služio za obredna uranjanja u vodu a ne kao spremnik za vodu kako su neki mislili.
"Mi smo ga iskopali i vrlo precizno datirali pomoću novčića nađenih u građevnom materijalu od kojeg je izgrađen bazen", izjavio je agenciji Reuters Roni Reich sa sveučilišta u Haifi.
Najstariji nađeni novčići potiču iz sredine 1. stoljeća prije Isusovog rođenja.
Otkopane su široke stepenice koje vode do ribnjaka, a voda do njega dotiče uskim kanalom kroz stijene.
Ribnjak Siloam spominje su u Novom zavjetu kao mjesto gdje je Isus napravio čudo vrativši vid čovjeku koji je bio slijep od rođenja tako što je prvo pomazao njegove oči blatom a onda rekao da se opere u bazenu.
"Otiđe dakle, opra se i dođe videći", kaže se u Evanđelju po Ivanu.
Bazen koji je predmet istraživanja od 19. stoljeća također se spominje u židovskim povijesnim kronikama kao mjesto gdje se nalazi obredno čista voda koja se koristila u vjerskim svečanostima.
Nakon što je Islam došao u Svetu zemlju smatralo se da se bazen koristio za kupanje a njegovu su vodu neki smatrali iscjeljujućom.
Nalazište se nalazi u blizini zidova starog dijela Jeruzalema, na teritoriju koji je Izrael zauzeo u bliskoistočnom ratu 1967. godine.