U priopćenju se navodi kako je voditelj misije Peter Semneby rekao kako su nedavno izrečene kritike nekoliko predsjedničkih kandidata glede financiranja kampanji, vremena raspisivanja izbora, izvješćivanja medija i odabira kandidata istaknule potrebu za nastavkom izborne reforme.
OESS neće formalno pratiti predsjedničke izbore, ali se velik broj preporuka ponovno pojavljuje u naknadnim izvješćima o praćenju izbora i tek ih treba provesti. U prijedloge će misija uključiti preporuke za reformu hrvatskog izbornog sustava koje je izradio Ured OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) na temelju praćenja prethodnih predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Hrvatskoj između 1997. i 2003. godine.
"Te preporuke i domaći čimbenici poput GONG-a pokazuju kako su glavna područja koja zahtijevaju reformu izbornog zakonodavstva nepostojanje stalnog tijela za provođenje izbora, nedostatno uređeno financiranje izborne promidžbe, neučinkovito ažuriranje popisa birača i nedostatak jasnog okvira za glasovanje izvan zemlje", izjavio je veleposlanik Semneby.
Semneby je uime misije pozdravio i namjeru hrvatske vlade o otvaranju triju dodatnih biračka mjesta u Srbiji, jer će to, kako je rekao, "većem broju hrvatskih građana koji žive kao izbjeglice pružiti priliku za sudjelovanje u budućnosti Hrvatske".