Prema podacima organizacije, koja predstavlja više od 500 tisuća novinara iz 110 država, ove su godine u svijetu do 16. studenoga poginula 102 novinara. To je više nego "kritične" 2003. godine kada su ubijena 92 novinara i za trideset žrtava više nego 2002. godine, navodi se u izvješćima upućenim Hrvatskom novinarskom društvu i Sindikatu novinara Hrvatske.
Glavni tajnik IFJ Aidan White izjavio je tim povodom da se 2004. godina pretvara u jednu od najkrvavijih godina u povijesti svjetskog novinarstva. Kriza sigurnosti za novinare dosegla je nepodnošljive granice i potrebna je brza i učinkovita akcija, kazao je, ističući da su najnovije vijesti o pogibiji novinara i reportera na Filipinima, Obali Bjelokosti i Nikaragvi, šokirale žurnalistički svijet.
Na Filipinima su ovoga mjeseca poginula dva novinara dok su izvještavali o islamističkim militantima. U toj su zemlji ubijena 59 novinara od 1986. godine, a deset ove godine. Filipini su u međunarodnim novinarskim krugovima obilježeni kao jedno od najopasnijih mjesta za obavljanje novinarskog posla.
Na području Obale Bjelokosti poginuo je 7. studenoga dopisnik lista "Le Courier d'Abidjan" tijekom sukoba domaće vojske, prosvjednika i francuskih mirovnih snaga. Od francuskih se "mirovnjaka" zahtijeva brza i učinkovita istraga.
U Nikaragvi je ubijena novinarka Maria Jose Bravo koja je pisala o sukobu političkih frakcija tijekom izbora za lokalne vlasti.
Novinarske su žrtve krvava cijena koja se svakodnevno plaća za slobodu medija i demokraciju, kazao je glavni tajnik IFJ-a i pozvao javnost, vlade i novinare da "zaustave spiralu nasilja". Podsjetio je da je samo tijekom invazije na Irak u ožujku prošle godine poginula 62 novinara.
Hrvatske novinarske udruge i novinare pozvao je da sudjeluju u radu Instituta za sigurnost novinara koji će u prosincu raspravljati o zaštiti novinara osobito na ratom ugroženim područjima. O toj temi dio hrvatskih novinara ima bogato iskustvo stečeno na ratištima tijekom Domovinskog rata.